RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uniewinniono ją ws. Kuciaka. Skazano za udział w innym zabójstwie

Bezpośredni zabójca burmistrza został skazany na 25 lat więzienia (fot. PAP/CTK Photo/Vaclav Salek)

Alena Zsuzsova, uniewinniona we wrześniu br. od zarzutu pośrednictwa w zleceniu zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka, została skazana w piątek na 21 lat więzienia za udział w zabójstwie lokalnego polityka na południu Słowacji w 2010 r. Wyrok nie jest prawomocny.

Operacja „Judasz”: Zatrzymano policjantów i funkcjonariuszy specsłużb

Słowacka Krajowa Agencja Kryminalna NAKA przesłuchała i zatrzymała w środę grupę obecnych i byłych funkcjonariuszy policji oraz służb specjalnych i...

zobacz więcej

Sąd skazał także dwóch innych oskarżonych o zabójstwo Loszlo Basternaka, burmistrza miasta Hurban na południu Słowacji. Jedną z nich jest osoba, która chciała śmierci swojego konkurenta politycznego na szczeblu lokalnym. Zsuzsova przed laty była jego współpracowniczką. Bezpośredni zabójca burmistrza został już wcześniej skazany na 25 lat więzienia. Prokurator za pośrednictwo w zleceniu morderstwa domagał się dla Zsuzsovej 25 lat pozbawienia wolności.

Zsuzsova była oskarżona razem z biznesmenem Marianem Kocznerem o udział w zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. Razem z nim w lutym 2018 r. zginęła jego narzeczona Martina Kusznirova.

Uniewinnienie dwójki, której zarzucono zlecenie morderstwa, zostało bardzo krytycznie przyjęte przez obserwatorów procesu, który uznawany jest za najważniejszy w dziejach kraju, a sama śmierć dziennikarza – za moment przełomowy w historii Słowacji. Prokurator, który domagał się 25 lat więzienia lub dożywocia, złożył odwołanie. Termin rozprawy przed Sądem Najwyższym nie jest jeszcze wyznaczony.

Śledczy podejrzewają Zsuzsovą także o udział w przygotowaniu zabójstw, do których ostatecznie nie doszło – dwóch prokuratorów oraz byłego ministra spraw wewnętrznych i ministra sprawiedliwości w centroprawicowych rządach, obecnie adwokata Daniela Lipszica. Jednym ze wspomnianych prokuratorów jest nominowany w czwartek przez parlament na urząd Prokuratora Generalnego Marosz Żilinka. Prezydent Zuzana Czaputova ma mianować go w przyszłym tygodniu.

źródło:

Zobacz więcej