RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wywiad USA przesunie agentów rozpracowujących terroryzm na odcinek chiński

Relacje na linii Waszyngton-Pekin uległy pogorszeniu w trakcie pandemii koronawirusa (fot. REUTERS/Jason Lee)

Stany Zjednoczone zwiększą w 2021 roku budżet wywiadowczy na odcinku Chin o blisko jedną piątą. Na ten kierunek przesunięci zostaną też niektórzy pracownicy wywiadu USA, w tym ci zajmujący się do tej pory walką z terroryzmem – poinformował Dyrektor Wywiadu Narodowego USA John Ratcliffe.

Gorąco na linii Waszyngton-Pekin. USA ograniczą wydawanie wiz

Stany Zjednoczone ograniczą wydawanie wiz niektórym chińskim politykom, zapowiedział amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Zdaniem Waszyngtonu...

zobacz więcej

Jak pisze „Wall Street Journal”, krok ten odzwierciedla „rosnące zaniepokojenie” amerykańskiej administracji wyzwaniem, jakie Chiny stanowią w obszarze gospodarczym, polityki bezpieczeństwa czy wywiadowczym.

O zwiększeniu funduszy na odcinku chińskim o blisko jedną piątą w porównaniu z poprzednim rokiem poinformował Ratcliffe. W rozmowie z dziennikiem „WSJ”, opublikowanej w czwartek, wyjaśnił także, że przeniesienie akcentu na Chiny nie dotyczy tylko pieniędzy, ale także części pracowników, w tym tych, którzy skupiają się obecnie na walce z terroryzmem.

Zdaniem Ratcliffe Chiny są „największym zagrożeniem dla demokracji i wolności” od czasu drugiej wojny światowej. Jego zdaniem Pekin chce zdominować świat „gospodarczo, militarnie i technologicznie”.

Dokładne kwoty budżetu wywiadowczego są tajne, ale w roku podatkowym, który zaczął się 1 października opiewać ma na ok. 85 miliardy dolarów.

Działania wywiadowcze dla bezpieczeństwa


We wrześniowym raporcie komisji wywiadu Izby Reprezentantów stwierdzono, że amerykańskie środowisko wywiadowcze nie przeciwstawia się w odpowiedni sposób wielowymiarowym wyzwaniom ze strony Chin. Wezwano w nim do takiego zarządzania funduszami, by mocniej koncentrować się na działaniach Pekinu.

Amerykanie w zamkniętym konsulacie Chin. Pekin protestuje i zapowiada odwet

MSZ Chin w sobotę oskarżył USA o naruszenie prawa międzynarodowego i umów dwustronnych w związku z wejściem amerykańskich służb do zamkniętego...

zobacz więcej

– Konieczne jest, aby wspólnota wywiadowcza ustawiła swój cel i finansowanie tak, by skuteczniej stawić czoła szerokiemu wachlarzowi wyzwań, jakie Chiny stawiają dla naszego bezpieczeństwa narodowego – oświadczył w czwartek przewodniczący komisji Demokrata Adam Schiff.

– Jest to obszar ważnego ponadpartyjnego porozumienia i wyzwanie, któremu musimy sprostać – powiedział, zobowiązując się do współpracy w tej sprawie z przyszłą administracją Joe Bidena. 

Pogorszenie relacji Waszyngton-Pekin


Relacje na linii Waszyngton-Pekin uległy pogorszeniu w trakcie pandemii koronawirusa. Przedmiotem sporu są też m.in. kwestie handlu, roszczenia terytorialne Pekinu na Morzu Południowochińskim oraz narzucenie przez ChRL Hongkongowi ustawy o bezpieczeństwie wewnętrznym.

Jednym z przykładów napiętych stosunków jest wpisanie w tym tygodniu przez władze USA największego chińskiego wytwórcy czipów SMIC i giganta naftowego CNOOC na czarną listę instytucji rzekomo kontrolowanych przez armię ChRL. Pekin określił w piątek tę decyzję jako prześladowanie i nadużywanie idei bezpieczeństwa narodowego.

źródło:
Zobacz więcej