RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Iran planuje instalację zaawansowanych technicznie wirówek

Teheran powiadomił o tym Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (fot. XINHUA/Gamma-Rapho via Getty Images, zdjęcie lustracyjne)

Iran zawiadomił ONZ-owską Międzynarodową Agencję Energii Atomowej o zamiarze zainstalowania dodatkowo trzech kaskad zaawansowanych technicznie wirówek gazowych IR-2m w swych podziemnych zakładach wzbogacania uranu w Natanz – informuje piątkowy raport MAEA dla jej państw członkowskich.

Prezydent Iranu: Diabelskie dłonie światowej arogancji splamione krwią

Prezydent Iranu Hassan Rowhani obarczył w sobotę Izrael odpowiedzialnością za zabicie irańskiego naukowca Mohsena Fakhrizadeha uważanego za...

zobacz więcej

Dostęp do tego dokumentu uzyskała agencja Reutera. Siedzibą MAEA jest Wiedeń.

„Iran poinformował Agencję, że operator zakładów wzbogacania paliwa (jądrowego) w Natanz »zamierza rozpocząć instalowanie trzech kaskad wirówek IR-2m« w tych zakładach” – napisała MAEA dodając, że kaskady owe uzupełniłyby prowadzącą już wzbogacanie jedną kaskadę wirówek IR-2m.

Zgodnie z zaakceptowanym przez władze w Teheranie międzynarodowym porozumieniem, Iranowi nie wolno m.in. wzbogacać uranu przy pomocy sprzętu innego niż znajdujące się w podziemnej części zakładów w Natanz mniej wydajne wirówki pierwszej generacji IR-1, których jest tam ponad 5 tys.

Stany Zjednoczone i Izrael twierdzą, że Iran wbrew swym oficjalnym deklaracjom nadal prowadzi prace nad uzyskaniem broni jądrowej. W maju 2018 roku prezydent Donald Trump wycofał USA z porozumienia światowych mocarstw z Iranem w sprawie demontażu irańskiego wojskowego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Stronami zawartego w czerwcu 2015 roku porozumienia są także Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja i Chiny. 

źródło:

Zobacz więcej