RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Portugalia: Stan wyjątkowy przedłużony do 23 grudnia, ale wiadomo już co potem

Stan wyjątkowy w Portugalii może zostać ponownie przedłużony do 7 stycznia 2021 roku (fot. Jorge Mantilla/NurPhoto via Getty Images)
Stan wyjątkowy w Portugalii może zostać ponownie przedłużony do 7 stycznia 2021 roku (fot. Jorge Mantilla/NurPhoto via Getty Images)

Portugalia przedłużyła stan wyjątkowy o 15 dni – do 23 grudnia. Parlamentarzyści głosowali w piątek ws. przyjęcia projektu dekretu przedstawionego w czwartek przez prezydenta Marcelo Rebelo de Sousa. Poprzedni przewidywał stan wyjątkowy do 8 grudnia.

Portugalia: Strajk głodowy lizbońskich restauratorów przeciwko restrykcjom

Grupa dziewięciu właścicieli restauracji, barów i dyskotek rozpoczęła piąty dzień strajku głodowy przed siedzibą portugalskiego parlamentu. W ten...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Za przyjęciem dekretu o przedłużeniu stanu wyjątkowego w Portugalii głosowali głównie politycy z lewicowej Partii Socjalistycznej (PS) i z centrowo-prawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD).

Prezydent Portugalii zapowiedział już kolejne przedłużenie stanu wyjątkowego do 7 stycznia 2021 roku. Tłumaczył to potrzebą umożliwienia rządowi „wprowadzenia środków koniecznych do zatrzymania rozprzestrzeniania się choroby Covid-19 oraz ogłoszenia już teraz środków przewidzianych na okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku”. Nowe rozporządzenia są identyczne z obowiązującymi już restrykcjami. 

„Zdrowy rozsądek” w Boże Narodzenie


– Mamy spadek zachorowań w tym momencie, ale musimy utrzymać ostrożność i zapobiegać (kolejnym zakażeniom) – mówił w piątek António Lacerda Sales podczas wizyty w dwóch jednostkach służby zdrowia w miejscowości Matosinhos w dystrykcie Porto. Zaznaczył też, że w okresie świąt Bożego Narodzenia wiele osób się przemieszcza, aby spotkać się z rodziną. W tym kontekście zaapelował do Portugalczyków o ostrożność, aby nie prowokować wzrostu zakażeń koronawirusa.

– To o czym myślimy i o co apelujemy to zdrowy rozsądek Portugalczyków (…), którzy rozumieją, że to Boże Narodzenie zapewne musi być inne; przez to zdrowy rozsądek Portugalczyków z pewnością zaprowadzi do dobrych rezultatów – przekonywał w piątek sekretarz stanu ds. zdrowia.

Stan wyjątkowy w Portugalii obowiązuje obecnie od 9 listopada do 8 grudnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej