RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Grand Press rezygnuje z przyznania własnej nagrody. Poszło o „Margot”

Beata Lubecka przeprowadziła wywiad z Michałem Sz. (fot. YouTube/Radio ZET)

„Podczas obrad jury Grand Press w dniu 3 grudnia br. większość jego członkiń i członków wyraziła zastrzeżenia wobec decyzji jurorów preselekcyjnych w stosunku do jednego materiału z kategorii Wywiad” – czytamy w komunikacie, jaki na portalu press.pl wydał Andrzej Skworz, organizator konkursu Grand Press. Można domniemywać, że chodzi o wywiad Beaty Lubeckiej z Radia Zet z Michałem Sz. ps. Margot, aktywistą LGBT aresztowanym m.in. za napaść na działacza pro-life.

Grand Press za wywiad z „Margot”? Dziennikarze zszokowani „od prawa do lewa”

Nie cichną kontrowersje po nominacji do nagrody Grand Press dla dziennikarki Radia ZET Beaty Lubeckiej. Informacja zszokowała środowisko...

zobacz więcej

Jak podaje portal, „zdaniem większości jurorów jeden z nominowanych do finału materiałów nie spełnia wszystkich warunków konkursu”, na które składać się mają: wybitne walory warsztatowe, znaczenie materiału dla opinii publicznej, ciekawy, indywidualny charakter materiału, zachowanie standardów etycznych dziennikarstwa.

„Co więcej, na tym etapie prac jury nie ma już możliwości obiektywnej i sprawiedliwej oceny wszystkich pozostałych zgłoszonych w tej kategorii materiałów. W tej sytuacji jako organizator konkursu podjąłem decyzję o rezygnacji w tym roku z wręczenia nagród w kategorii Wywiad” – czytamy.

Skworz przeprosił nominowanych i jurorów, zapewniając, że w przyszłym roku w tej kategorii zostaną wręczone nagrody osobno za rok 2020 i 2021. Zadeklarował też, że organizatorzy dołożą starań, „również dotyczących zmian w regulaminie konkursu, aby uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości”.

5 tys. złotych, których nie otrzyma w tym roku laureat/ka tej kategorii, ma zostać przekazane „na istotny cel społeczny”.

„Rozmowa z Margot” to jedna z 55 nominacji do Grand Press. Większość jury ma zastrzeżenia

55 materiałów – wśród nich „Rozmowa z Margot” Beaty Lubeckiej – otrzymało nominację do finałowego etapu Grand Press – piszą w oświadczeniu jurorzy...

zobacz więcej

Krytyka wywiadu Lubeckiej


Można domniemywać, że w materiał, o którym mowa w komunikacie, to wywiad Beaty Lubeckiej z „Margotem”. Wywiad z Michałem Sz. z początku września tego roku krytykowany był już po jego przeprowadzeniu – zarówno przez internautów, jak i ekspertów.

Michał Sz. wzbudził kontrowersje m.in. wypowiedziami, w których usprawiedliwiał przemoc jako środek walki o interesy środowiska LGBTQ. Żądał też, by zwracać się do niego jak do kobiety z uwagi na... „płeć społeczno-kulturową”. Tym terminem określa się zespół cech osobowości, stereotypów i ról płciowych, rozumianych w danym społeczeństwie jako kobiece lub męskie. Zdaniem komentujących wywiad szkodził samym osobom identyfikującym się z ruchem LGBT, a aktywista swoimi działaniami wzbudza nienawiść i niechęć.

Laureat nagrody z 2016 r., dziennikarz „Gazety Wyborczej” Stanisław Skarżyński uważa, że dziennikarka powinna zostać zwolniona „z hukiem” z pracy, a nagroda po tej nominacji „cuchnie homofobią i transfobią”. „Wstydźcie się, tak jak ja się wstydzę, że dostałem tę nagrodę” – stwierdził dziennikarz i dodał, że zwróci się do magazynu „Press”, organizatora konkursu, o wykreślenie go z listy nagrodzonych.

Z kolei Bart Staszewski, aktywista LGBT znany z akcji rozwieszania tabliczek „strefa wolna od LGBT” na znakach wjazdowych do polskich miejscowości, nazwał Lubecką „szyderczą, nieprzygotowaną i transfobiczną”.

źródło:
Zobacz więcej