
Pierwszy raz w historii plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku kapituła postanowiła, że nie wyłoni zwycięskiego słowa. Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować – napisali jurorzy w ogłoszonym w piątek werdykcie.
Kapituła plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku zdecydowała, że pomimo wielu zgłoszeń słowo „Julka” nie wygra tegorocznej edycji konkursu. W...
zobacz więcej
Jurorzy wyjaśniają, że „najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć”.
„Na pierwszym miejscu znalazło się nazwisko polityka na S oraz słowa od tego nazwiska utworzone. Na drugim miejscu jest nazwa stygmatyzująca popularne imię żeńskie (Julka – red.), (...), na trzecim miejscu jest czasownik pochodzący od nazwy instytucji organizującej plebiscyt, wyrażający sprzeciw uczestników wobec naszej decyzji (spewuenić – red.). Na czwartym i piątym miejscu są hasła znane z ulicznych demonstracji zawierające słowa wulgarne na W oraz J (drugie hasło symbolizowane jest często przez osiem gwiazdek)” – podają jurorzy.
„Słowa, które znalazły się na pięciu pierwszych miejscach, są sprzeczne z regulaminem plebiscytu, na mocy którego eliminuje się określenia wulgarne, obraźliwe, nawołujące do nietolerancji, odnoszące się do konkretnych osób (w tym nazwiska). Z tych powodów kapituła plebiscytu nie wskazała zwycięskiego słowa roku 2020” - podsumowało jury. Zasiadali w nim: Marek Łaziński, Bartek Chaciński, Ewa Kołodziejek i Anna Wileczek.
„Pandemia” została słowem roku słownika amerykańskiej firmy Merriam-Webster. Redaktor naczelny słownika Peter Sokolowski stwierdził, że tegoroczny...
zobacz więcej
Przypomniał on, że w historii plebiscytu nie tylko „Julka” i „p0lka” były słowami, które opisano, ale nie dopuszczono do tytułu słowa roku. Tak było na przykład z rzeczownikami odimiennymi „Janusz” i „Grażyna” czy z czasownikiem „odjaniepawlać”.
„Ten ostatni został w roku 2017 wyróżniony wśród oryginalnych neologizmów, ale wbrew nieprawdziwym informacjom rozpowszechnianym w mediach nie wygrał plebiscytu, został wyróżniony wśród oryginalnych formacji słowotwórczych” - wyjaśnia Łaziński.