RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Napięcia w Senacie. Poseł KO: Nie możemy być zakładnikiem skrajnej lewicy [WIDEO]

Po tym jak Senat odrzucił poprawkę dotyczącą niedzieli handlowej 6 grudnia, Adrian Zandberg z Partii Razem zarzucił Koalicji Obywatelskiej „głosowanie z PiS-em przeciwko propozycjom Lewicy”. – Polska potrzebuje zielonego światła dla gospodarki, żeby firmy się rozwijały, potrzebuje niedziel handlowych, aby rozłożyć ruch na dodatkowy dzień i żeby uratować firmy, miejsca pracy. Skrajna lewica chce te miejsca pracy zlikwidować i zlikwidować polskie firmy. Uważam, że Polska, Senat, parlament nie może być zakładnikiem skrajnej lewicy – powiedział tvp.info poseł KO Mirosław Suchoń.

Szef PSL narzeka na koalicjantów w Senacie. Popierają ustawy PiS

Źle się dzieje, gdy nasi koalicjanci w Senacie popierają antyprzedsiębiorcze, sprzeczne z konstytucją i prawem europejskim ustawy autorstwa prezesa...

zobacz więcejAdrian Zandberg z Partii Razem: KO kolejny raz głosuje z PiS przeciwko Lewicy


„To kolejny raz, kiedy Platforma Obywatelska głosuje w Senacie z PiS-em przeciwko prospołecznym propozycjom Lewicy” – stwierdził w rozmowie z PAP jeden z liderów Partii Razem i zarazem poseł Lewicy Adrian Zandberg. Poszło o poprawkę wicemarszałek Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, przewidującą przyznanie osobom, które 6 grudnia będą pracowały w sklepach czy galeriach handlowych, dodatku w wysokości 150 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy oraz dzień wolny do odebrania. – Mamy skrajną lewicę, która chciałaby, żeby można było brać pieniążki, ale nie trzeba było pracować. Widzieliśmy to w Partii Razem. Przypominam skandaliczne wypłacenie sobie przez zarząd Partii Razem pieniędzy z subwencji budżetowej, kwoty w wysokości kilkuset tysięcy. Dzisiaj ci ludzie mają czelność w sposób skrajny szantażować Polskę i Polaków –skomentował niezadowolenie Partii Razem poseł Suchoń z KO.

Jan Mosiński z PiS: Koalicja senacka nie przetrwa do końca tej kadencji, bo różnice są zbyt duże


Po napięciach dotyczących „piątki dla zwierząt”, zgłaszanych przez PSL, teraz pretensje do senatorów KO ma Lewica. Czy koalicja senacka przetrwa?– Jak się buduje na piachu, bez dobrego programu nawet w ramach koalicji, to prędzej czy później ten krach nastąpi. Ja jestem przekonany, że do końca kadencji ta koalicja senacka nie przetrwa w tym kształcie. Biorąc pod uwagę nie tylko różnice światopoglądowe, ale też gospodarcze, społeczne. Tutaj nie ma żadnego lepiszcza. To co mówi pan Zandberg w kontekście Platformy Obywatelskiej pokazuje, że dzieje się wiele ciekawych rzeczy w kontekście większości senackiej – ocenił poseł PiS Jan Mosiński.

Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy: Musimy utrzymać koalicję w Senacie


– PiS mówi o tym cały czas, ponieważ wydaje się politykom PiS-u, senatorom PiS-u, posłom PiS-u, że jeżeli mówią takie rzeczy, to nas zdestabilizują. Jest wręcz przeciwnie. Im bardziej takie głosy się pojawiają, to tym bardziej czujemy presję społeczną naszych wyborców, że musimy tę koalicję utrzymać – skomentowała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka. Czy nie czuje żalu do kolegów z Koalicji Obywatelskiej, że nie poparli jej poprawki? – Jesteśmy w polityce i słowo żal nie jest adekwatne i odpowiednie. To są pewne grupy, które reprezentujemy. Lewica reprezentuje pracowników i najsłabszych i ja zawsze o tych najsłabszych, też pracowników sieci handlowych będę się upominała i będę przekonywała kolegów z PO, żeby popierali tego typu poprawki. Powiedziałam kolegom, że mogli zagłosować za moją poprawką i szkoda, że tego nie zrobili i tyle – odpowiedziała wicemarszałek Senatu.

Senator PSL o pakcie senackim: Współpraca skończona, ale...

Współpraca, która trwała przez rok, w wyniku niedostatecznego wsparcia przez naszych partnerów w Senacie się skończyła – powiedział senator PSL Jan...

zobacz więcejTomasz Rzymkowski z PiS: Większości senackiej już nie ma


– Tej większości już nie ma. Powtórzyłbym to po wywiadzie wtorkowym marszałka Zgorzelskiego, że tej większości już nie ma, że Polskie Stronnictwo Ludowe nie jest już zapleczem marszałka Grodzkiego. Widać też, że Lewica próbując raz na jakiś czas wrzucić swoją poprawkę nie spotyka się z zainteresowaniem senatorów Koalicji Obywatelskiej. Te kruche porozumienie się już skończyło i odpowiednie elementy odpadają, które i tak są połamane – mówił poseł PiS Tomasz Rzymkowski. Czy dojdzie do odwołania marszałka Senatu? – Daj Boże. Moim zdaniem tak to się skończy, że powstanie nowa większość, w której uczestniczyć będzie Zjednoczona Prawica. Pytanie, czy będą to senatorowie PSL-u czy senatorowie niezrzeszeni, bo raczej senatorów Lewicy wykluczam – stwierdził poseł Rzymkowski.

Senator Jan Filip Libicki z PSL: Koordynacja większości senackiej, jeśli chodzi o projekty, nie jest dobra


– Myśmy od dawna wskazywali, że ta koordynacja po stronie większości senackiej, jeśli chodzi o projekty, nie jest dobra. Stąd pomysł prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza na spotkaniu z marszałkiem Tomaszem Grodzkim, żeby powołać taką radę koordynacyjną przy marszałku Senatu, która to będzie uwzględniać. Gdyby taka rada istniała, to nie byłoby takich problemów. Głos Lewicy odczytuję jako głos wsparcia dla instytucji rady koordynacyjnej przy marszałku Senatu – zdradził senator PSL Jan Filip Libicki.

Norbert Kaczmarczyk z PiS: Być może PSL walczy o fotel marszałka Senatu


– Patrząc i przyglądając się tym walkom, to wydaje się, że to przede wszystkim walka o zmianę marszałka. Być może języczek u wagi w postaci senatorów PSL-u i Lewicy chciałby przejąć ster pod kątem utrzymania większości senackiej po stronie opozycyjnej. Być może PSL walczy o fotel marszałka. Uważam, że w Senacie sytuacja jest bardzo niestabilna i wszystkie sytuacje łącznie ze zmianą marszałka, zmianą większości senackiej mogą się wydarzyć – przekonywał poseł PiS Norbert Kaczmarczyk.

źródło:
Zobacz więcej