RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Startuje Narodowy Program Szczepień przeciw koronawirusowi

Rozpoczął się nabór podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 – poinformował na konferencji prasowej szef KPRM, minister Michał Dworczyk. Łącznie w Polsce ma powstać ok. 8 tys. takich punktów, w każdej gminie po jednym. Proces szczepień ruszy w Polsce w drugiej połowie stycznia.

6 grudnia niedzielą handlową? Jest decyzja prezydenta Dudy

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami sklepy miały być otwarte w dwie niedziele grudnia tego roku. Zakupy zrobimy także w najbliższą niedzielę – 6...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Oprócz szefa KPRM na konferencji prasowej był także minister zdrowia Adam Niedzielski oraz doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horban.

Kto może zgłaszać się do programu szczepień


Z informacji przekazanych przez ministra Dworczyka wynika, że w programie szczepień weźmie udział ok. 40-50 tys. pracowników służby zdrowia, a w całym kraju powstanie 8 tys. punktów szczepień.

Do udziału w programie mogą zgłaszać się:

• przychodnie (POZ, AOS),
• lekarze prowadzący samodzielną praktykę,
• szpitale,
• szpitale rezerwowe.

Podmioty muszą zagwarantować pracę co najmniej pięć dni w tygodniu, z minimum jednym zespołem prowadzącym szczepienia na dyżurze.

Zgłoszenia można składać za pośrednictwem specjalnej strony internetowej NFZ.


15 grudnia na wspomnianej stronie internetowej, dedykowanej programowi szczepień, pojawią się informacje o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić – zapowiedział Dworczyk. Przekazał, że w każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepienny. – Po to, żeby osoby, które same nie mogą dotrzeć na szczepienie, mogły liczyć na to, że zespół szczepienny przyjedzie i wykona szczepionkę na miejscu – wskazywał minister. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o osoby z niepełnosprawnościami.

Nowe dane o koronawirusie w Polsce. MZ: Ponad 500 zgonów

Mamy 13 239 nowych, potwierdzonych zakażeń koronawirusem – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej infekcji minionej doby odnotowano...

zobacz więcej

Określono także minimalną granicę na poziomie 180 szczepień tygodniowo .

Z informacji przekazanych w trakcie konferencji wynika, że kwalifikację pacjenta do szczepienia będzie mógł przeprowadzić każdy lekarz, który ma prawo do wykonywania zawodu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Minister zdrowia o stawkach za szczepienia


Za szczepienie w punkcie szczepień świadczeniodawcy będzie przysługiwało 61,24 zł – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Wycena wzrośnie, jeśli pacjent będzie dowożony do punktu szczepień lub gdy szczepienie zostanie przeprowadzone w jego miejscu zamieszkania.

W piątek na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowana zostanie analiza wyceny świadczenia, jakim jest szczepienie przeciwko SARS-CoV-2.

Kiedy stawka za usługę wzrośnie?


Jeśli konieczny będzie transport pacjenta do punktu szczepień, wówczas ta stawka wzrośnie do 68,15 zł za szczepienie.

Kolejne dwie wyceny dotyczą tzw. zespołów mobilnych, czyli lekarzy, którzy będą przyjeżdżali do pacjentów, aby ich zaszczepić. Gdy szczepienie zostanie przeprowadzone w miejscu zamieszkania pacjenta, stawka wyniesie 95,70 zł. Gdy pod jednym adresem będzie przebywało więcej niż pięcioro pacjentów (np. w domach pomocy społecznej), stawka za jedno szczepienie wyniesie 73,19 zł.
teraz odtwarzane
Minister zdrowia o Narodowym Programie Szczepień

Niedzielski wskazał, że wycena została przygotowana przez AOTMiT, a ważnym punktem odniesienia były ceny rynkowe.

– Chcieliśmy zaproponować taką wycenę, która z punktu widzenia systemu publicznego będzie nie mniej konkurencyjna niż to, co lekarze otrzymują na rynku za wykonanie podobnej usługi. Mam nadzieję, że to będzie element, który w znacznym stopniu zmotywuje do zgłaszania dużej liczby zespołów, do organizowania szczepień w sposób masowy – powiedział.

Dodał, że – dla porównania – szczepienie na grypę zostało wycenione na ok. 17 zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej