RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Silna eksplozja w rafinerii. Są ranni

Nie wiadomo, jaka była przyczyna eksplozji (fot. TT/Jarryd Subroyen)
Nie wiadomo, jaka była przyczyna eksplozji (fot. TT/Jarryd Subroyen)

Do silnej eksplozji doszło w rafinerii koncernu Engen zlokalizowanej w miejscowości Wenthworth pod Durbanem w RPA. Służba ds. klęsk żywiołowych i sytuacji nadzwyczajnych prowincji KwaZulu-Natal potwierdziła wybuch. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.

Pożar kamienicy w Sopocie. Ewakuowano kilkanaście osób

10 zastępów straży pożarnej gasi pożar kamienicy przy al. Niepodległości w Sopocie. Ewakuowano mieszkańców budynku. Informację dostaliśmy na adres...

zobacz więcej

Wybuch nastąpił w piątek około godziny 7 rano czasu lokalnego. – Udzielono pomocy sześciu osobom, które nawdychały się oparów, ale nic im nie zagraża – poinformował rzecznik agencji ratownictwa medycznego Advanced Life Support Paramedic, Garrith Jamieson.

Dodał, że trwa gaszenie pożaru, a ratownicy próbują dotrzeć jak najbliżej miejsca katastrofy. Jamieson wyraził opinię, że prawdopodobnie doszło do wybuchu na jednym z tankowców, który stanął w płomieniach.

Gęsty dym


– Nad rafinerią koncernu Engen unosi się gęsty dym i wciąż widać ogień – powiedział rzecznik służby ds. sytuacji nadzwyczajnych prowincji KwaZulu-Natal, Robert Mackenzie.

Media w RPA podkreślają, że wybuch, do jakiego doszło w rafinerii, był słyszalny w wielu częściach czteromilionowego Durbanu, który jest głównym portem Republiki Południowej Afryki i drugim pod względem wielkości miastem tego kraju. Rafineria w Durbanie należała do lat 90. do koncernu Mobil. W 1993 r. spółka, która jest jej operatorem zmieniła nazwę na Engen. Koncern ten jest obecny w blisko 17 krajach regionu, gdzie utrzymuje 1450 stacji paliwowych. Eksportuje produkty petrochemiczne do ponad 30 krajów położonych nad Oceanem Indyjskim.

Rafineria Engen przerabia dziennie 120 tys. baryłek ropy i ma w swej dyspozycji 180 tankowców. Agencja Reutera podaje, że RPA jest ważnym eksporterem produktów ropopochodnych. W kraju tym funkcjonuje w sumie sześć rafinerii, Engen jest drugą pod względem wielkości.

źródło:
Zobacz więcej