RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

6 grudnia niedzielą handlową? Jest decyzja prezydenta Dudy

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami sklepy miały być otwarte w dwie niedziele grudnia tego roku. Zakupy zrobimy także w najbliższą niedzielę – 6 grudnia. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która znosi zakaz handlu tego dnia. Dodatkowa niedziela ma np. zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy okresie przedświątecznym.

Od soboty można jeździć bez prawa jazdy. Może zostać w domu

Od soboty polscy kierowcy nie będą mieli obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy. W razie policyjnej kontroli funkcjonariusz za pośrednictwem...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zapis o incydentalnym przywróceniu handlu w niedzielę, 6 grudnia tego roku znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Niedziele handlowe – grudzień 2020


Zgodnie obowiązującymi przepisami o ograniczeniu handlu w niedziele, zakaz nie będzie obowiązywał też w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie – czyli 13 i 20 grudnia.

Jak podkreślano w uzasadnieniu do zmiany, „okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna”. „Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r.” – wyjaśniono.

Reżim sanitarny w sklepach i galeriach handlowych


Dodano, że z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej.

Zgodnie z wytycznymi, w sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 klient na 15 m2. W dalszym ciągu utrzymano nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej