RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Alerty pogodowe. Silny wiatr i marznące opady

IMGW przewiduje wystąpienie silnego wiatru (fot. PAP/Marcin Bielecki)

IMGW wydało w piątek rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami na północy kraju i silnym wiatrem na południu Polski.

Padł rekord mrozu. W niewielkiej wiosce termometry zszokowały meteorologów

Noc z wtorku na środę była najmroźniejszą od ostatniej zimy. W niewielkiej wsi na Podkarpaciu zanotowano oficjalnie prawie -20 stopni. – To...

zobacz więcej

Alert pierwszego stopnia dotyczący marznących opadów obowiązuje w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim i większej części województwa warmińsko- mazurskiego.

Na terenach tych prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź.

Co oznaczają alerty?


Z kolei w południowych powiatach województwa podkarpackiego małopolskiego i powiecie bielskim (woj. śląskie) w rejonach podgórskich przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, osiągającego miejscami w porywach w piątek do 80 km/h, a w nocy z piątku na sobotę do 75 km/h, z południa i południowego wschodu, a w powiacie kłodzkim (woj. dolnośląski) wystąpienie silnego wiatru w porywach do 90 km/h z południa. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

IMGW przypomina o przestrzeganiu wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia oraz o dostosowaniu swoich planów do warunków pogodowych.

źródło:
Zobacz więcej