RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dziś Barbórka. „Tradycje w rodzinach górniczych nigdy nie zanikną”

Najnowsze

Popularne

Musiałem chodzić do pracy w święta, soboty, niedziele, sylwestry i na noc. Było tak jak na służbie w wojsku; mile ten czas wspominam i często do tego wracam – mówił w TVP Info Grzegorz Poloczek. Śląski artysta, piosenkarz, satyryk i kabareciarz, a wcześniej także górnik, który 13 lat fedrował w Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój”, w dniu Barbórki przyznaje, że górnictwo już w nim pozostanie, podobnie jak tradycje w górniczych rodzinach.

Prezydent i premier złożyli górnikom życzenia z okazji Barbórki

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przekazali życzenia górnikom z okazji Barbórki. Film z życzeniami prezydenta i list premiera...

zobacz więcej

– Są takie typowe osiedla górnicze, tam zawsze rano wychodzi orkiestra i robi tak zwaną pobudkę – mówił o tradycjach w Dniu Górnika gość TVP Info.

W tym roku z powodu obostrzeń sanitarnych przypadające 4 grudnia święto jest obchodzone bez tradycyjnych akademii i biesiad piwnych. W kościołach odprawione zostaną msze w intencji górników poszczególnych kopalń.

Grzegorz Poloczek o Barbórce


Zdaniem Grzegorza Poloczka barbórkowe obrzędy i tradycje ciągle są obecne w rodzinach górniczych, mimo pogarszającej się z roku na rok sytuacji tej gałęzi przemysłu. Przyznaje, że czuje to także jako artysta uczestnicząc w spotkaniach czy akademiach górniczych w okolicach Barbórki.

– O górnikach trochę źle się mówi, gdy ten węgiel przestaje być opłacalny. Ale kopalni sobie górnik nie wybudował, tylko wybudowało je państwo. Trzeba dziękować górnikom za to, że zjeżdżają tak głęboko, żeby ten węgiel fedrować za marne pieniądze – podkreślił artysta wskazując, że o górnikach często wypowiadają się ludzie, którzy nie mają z górnictwem nic wspólnego.
teraz odtwarzane
Grzegorz Poloczek o śląskich tradycjach i sytuacji górników. Dziś Barbórka

Dzień Górnika nie tylko na Górnym Śląsku


Dla górnictwa węgla kamiennego kończący się rok był czasem dalszego spadku zapotrzebowania na węgiel, zmniejszonego wydobycia i przychodów oraz narastających strat, spotęgowanych tekścik pandemią COVID-19.

Prezes PGG: Zaawansowane technologie szansą obrony węgla

Szansą na obronę węgla kamiennego jako nośnika energetycznego mogą być zawansowane technologie jego wykorzystania, związane np. ze zgazowaniem...

zobacz więcej

Barbórka obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w innych regionach, gdzie świętują górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

W środę prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przekazali życzenia górnikom z okazji Barbórki. Film z życzeniami prezydenta i list premiera opublikowano na stronie Polskiej Grupy Górniczej.

Kopalnie w Polsce


Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest ponad 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia ok. 180 tys. Pracowników, w tym ponad 80 tys. w kopalniach węgla kamiennego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej