RAPORT

Tusk kontra Tusk

Topniejące lodowce Grenlandii zbliżają się do punktu bez odwrotu

Grenlandia przegrywa ze zmianami klimatu (fot. Pixabay)
Grenlandia przegrywa ze zmianami klimatu (fot. Pixabay)

Według najdokładniejszego jak dotąd badania topnienie grenlandzkich lodowców zmierza ku punktowi, po przekroczeniu którego topnienia nie da się już cofnąć. W skrajnym przypadku może to doprowadzić do permanentnego podniesienia poziomu mórz nawet o dwa metry. Choć może to nastąpić dopiero za 600 lat – obliczyli naukowcy.

Chińska sonda po pobraniu próbek z Księżyca rozpoczęła powrót na Ziemię

Moduł chińskiej sondy Chang'e 5, która wylądowała we wtorek na Księżycu i pobrała z niego próbki skał, wystartował z powierzchni tego ziemskiego...

zobacz więcej

Jak zwracają uwagę autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach pisma „The Cryosphere”, grenlandzki lodowiec ma powierzchnię siedem razy większą niż Wielka Brytania. To oznacza, że obejmuje znaczną część lodu planety.

Obecnie, topniejąc, powoduje wzrost poziomu oceanów o 1 mm rocznie. To z kolei jedna czwarta całkowitego rocznego wzrostu – tłumaczą naukowcy. Od 2003 r., mimo sezonowej odbudowy, pokrywa lodowa Grenlandii utraciła 3,5 bln ton.

Wzrost poziomu morza, jak przypominają eksperci, zagraża wielu przybrzeżnym, zaludnionym rejonom, między innymi w Bangladeszu, na Florydzie czy na wschodzie Anglii.

Według obecnych symulacji, jeśli ocieplenie przekroczy ustalone w porozumieniu paryskim 2 stopnie Celsjusza, można spodziewać się, że w końcu dojdzie wzrostu poziomu morza o kilka metrów i ogromnych strat. Wyższy poziom oceanów ma się przy tym utrzymać przez tysiące lat.

Polska aparatura wkrótce wyruszy w kosmos. Będzie badać księżyce Jowisza

Instrumenty stworzone przez firmę Astronika na potrzeby misji JUICE opuszczą w grudniu Polskę i rozpoczną swoją drogę w Kosmos – informuje RMF FM....

zobacz więcej

Zmieni się klimat


Jeśli chodzi o Grenlandię, nawet gdyby po tak silnych roztopach temperatura spadła, lodowiec na największej niebędącej kontynentem wyspie już nie wróci do pierwotnego stanu. Poziom morza z tego powodu już na stałe będzie wyższy o dwa metry – oceniają badacze.

Miałoby tak się stać dlatego, iż po roztopieniu się lodu, na Grenlandii zmieni się lokalny klimat – wzrosną temperatury i zmaleją opady śniegu.

Jest też dobra wiadomość. Przy najszybszej zakładanej utracie lodu, według obecnych szacunków punkt bez odwrotu Grenlandia przekroczy za 600 lat. Badacze namawiają jednak do działań w zakresie ochrony klimatu.

– Nasze eksperymenty ukazują wagę ograniczenia globalnego wzrostu temperatur. Aby uniknąć częściowo nieodwracalnej utraty pokrywy lodowej, zanim zbyt dużo lodu zniknie, zmiany klimatu muszą zostać odwrócone – nie tylko ustabilizowane – podkreśla prof. Jonathan Gregory z University of Reading i brytyjskiego National Centre for Atmospheric Science. Do swoich wniosków badacze doszli dzięki symulacjom, w których sprawdzali topnienie lodu w różnych zakresach temperatur. We wszystkich scenariuszach – przy temperaturach takich jak obecne lub cieplejszych, w jakimś stopniu lodowiec Grenlandii topniał.

Co ważne, według symulacji topnienie można cofnąć, ale wymaga to zneutralizowania zmian klimatu, zanim będzie za późno.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej