RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus: już ponad 1,5 miliona śmiertelnych ofiar pandemii

Najbardziej dotknięty koronawirusem kraj - USA - walczy obecnie z trzecią falą zakażeń (fot. Reuters Brendan McDermid)
Najbardziej dotknięty koronawirusem kraj - USA - walczy obecnie z trzecią falą zakażeń (fot. Reuters Brendan McDermid)

Ponad 1,5 mln ludzi straciło życie z powodu COVID-19; średnio co dziewięć sekund umiera z powodu koronawirusa jeden człowiek. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy na COVID-19 zmarło pół miliona osób. Na całym świecie zakażonych zostało prawie 65 mln ludzi, a najbardziej dotknięty tą chorobą kraj, USA, walczy z trzecią falą infekcji. Szczepienia przeciwko koronawirusowi mają się rozpocząć w grudniu w kilku rozwiniętych krajach.

Chory na COVID-19 płacze w ramionach lekarza. To zdjęcie poruszyło internautów

Zdjęcie z lekarzem, który przytula seniora w szpitalu w Houston w USA, poruszyło internautów na całym świecie. Medyk pocieszał starszego pacjenta...

zobacz więcejTylko w ostatnim tygodniu każdego dnia umierało na świecie średnio ponad 10 tys. osób, przy czym wskaźnik ten stale rośnie. Wiele krajów walczy teraz z drugą i trzecią falą, nawet silniejszą niż pierwsza, wymuszając nowe ograniczenia w życiu codziennym.

Robert Redfield, szef Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, ostrzegł, że pandemia będzie największym kryzysem zdrowotnym w kraju w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zanim szczepionki staną się powszechnie dostępne.

– Naprawdę sądzę, że to będzie najtrudniejszy okres w historii zdrowia publicznego w tym kraju – powiedział Redfield podczas prezentacji prowadzonej przez Amerykańską Izbę Handlową.

USA nadal prowadzą pod względem liczby ofiar śmiertelnych – odnotowano tam już ponad 273 tys. zgonów. Regiony Ameryki Północnej i Ameryki Łacińskiej łącznie mają ponad 50 proc. wszystkich zgłoszonych zgonów spowodowanych koronawirusem. Region Ameryki Łacińskiej, najbardziej dotknięty ofiarami śmiertelnymi na świecie, odnotował ostatnio łącznie ponad 450 tys. zgonów.

W środę Wielka Brytania jako pierwszy kraj zatwierdziła szczepionkę opracowaną przez firmy BioNTech i Pfizer Inc, wyprzedzając resztę świata w wyścigu o rozpoczęcie kluczowego programu masowych szczepień.

Oczekuje się jednak, że na wczesnych etapach dostawy będą bardzo ograniczone, co oznacza, że każdy kraj rozpoczynający kampanię będzie musiał ustalić priorytety w oparciu o czynniki ryzyka.

Amerykańskie organy regulacyjne mają zatwierdzić dystrybucję i podawanie szczepionki w połowie grudnia.

Według Agencji Reutera Afryka dąży do zaszczepienia przeciwko COVID-19 w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat 60 proc. swej populacji, poinformował organ Unii Afrykańskiej zajmujący się kontrolą chorób. Kontynent, na którym mieszka 1,3 mld ludzi, odnotował ponad 2,2 mln potwierdzonych zakażeń koronawirusem.

źródło:

Zobacz więcej