RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Nurkowie znaleźli Enigmę na dnie Bałtyku

Złamanie szyfru Enigmy pozwoliło skrócić wojnę (fot. REUTERS/Christian Howe)

Niemieccy nurkowie oczyszczający dno Bałtyku z tzw. sieci widmo dokonali niezwykłego odkrycia. Przypadkiem natknęli się na słynną Enigmę – niemiecką maszynę szyfrującą z czasów II wojny światowej.

Bratanek Turinga: Brytyjczycy nie wiedzą, że to Polacy złamali kod Enigmy

W Wielkiej Brytanii była narracja, że złamanie kodu Enigmy było w całości sukcesem Brytyjczyków – wskazał w programie „Z Bliska” brytyjski historyk...

zobacz więcej

Do odkrycia doszło podczas oczyszczania dna morza z tzw. sieci-widmo, będących najczęściej pozostałościami po połowach. Sieci te stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierząt. Akcja ich usuwania była prowadzona w ramach działań organizacji ekologicznej WWF.

Odkrycia Enigmy dokonano w wodach zatoki Gelting. Nurkowie przyznają, że z początku myśleli, iż mają do czynienia z maszyną do pisania zaplątaną w sieć rybacką.

Leżała na dnie przez 75 lat


– W ciągu ostatnich 20 lat dokonałem wielu ekscytujących i dziwnych odkryć. Nie marzyłem jednak, że pewnego dnia znajdziemy jedną z legendarnych maszyn Enigma – powiedział podwodny archeolog Florian Huber.

Maszyna prawdopodobnie przeleżała na dnie Bałtyku 75 lat. Podejrzewa się, że znalezisko jest pozostałością po wydarzeniach z maja 1945 r., gdy na wodach zatoki dokonano detonacji kilkudziesięciu niemieckich okrętów podwodnych. Statki zostały zatopione przez własne załogi, co miało uniemożliwić ich przejęcie przez aliantów.

Odnaleziona maszyna została przekazana Muzeum Archeologicznemu w Szlezwiku, gdzie zostanie szczegółowo zbadana.

Chociaż Niemcy wyprodukowali kilkaset tysięcy egzemplarzy Enigmy, do naszych czasów zachowało się ich zaledwie kilkaset. Na aukcjach są sprzedawane za dziesiątki tysięcy euro.
Prawdopodobnie Enigma przeleżała na dnie morza 75 lat (fot. REUTERS/Christian Howe)

Złamanie szyfru Enigmy. „Polscy kryptolodzy byli siedem lat do przodu”

Bratanek brytyjskiego kryptologa Alana Turinga, sir Dermot Turing, był gościem „Studia Zachód” w TVP Info. Opowiedział o złamaniu kodu Enigmy przez...

zobacz więcej

Złamanie szyfru Enigmy


Szyfr Enigmy został złamany po raz pierwszy 31 grudnia 1932 r. przez trzech polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

Trójka naukowców stworzyła kopię maszyny. Latem 1939 r. polskie władze wojskowe przekazały Francuzom i Brytyjczykom jej egzemplarze, wraz z informacjami o złamanym szyfrze.

Prace związane z łamaniem szyfrów kolejnych wersji Enigmy były kontynuowane w brytyjskim ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park. Anglicy, opierając się na wiedzy Polaków, stworzyli własne maszyny deszyfrujące.

Zdaniem historyków rozszyfrowanie niemieckiej maszyny pozwoliło skrócić II wojnę światową o 2-3 lata. Jeden rok wojny kosztował ok. 10 mln ludzkich istnień, co oznacza, że złamanie kodu Enigmy pozwoliło uratować od 20 do 30 mln osób.

źródło:
Zobacz więcej