RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wznowienie budowy Nord Stream 2. Niemcom pomoże klimatyczny wytrych

Planowane jest powołanie funduszu klimatycznego, który pozwoli ominąć sankcje USA (fot. REUTERS/Axel Schmidt)
Planowane jest powołanie funduszu klimatycznego, który pozwoli ominąć sankcje USA (fot. REUTERS/Axel Schmidt)

Niemcy chcą ominąć amerykańskie sankcje przy dokończeniu budowy Nord Stream 2 i zamierzają powołać fundusz klimatyczny. Chodzi o uznanie rurociągu za element ochrony środowiska. Będzie to możliwe dzięki umowie z austriackim koncernem OMV, któremu Rosjanie chcą sprzedać gaz, zanim trafi on do rurociągu, co będzie spełnieniem wymagań unijnej dyrektywy gazowej.

Rosja i Niemcy wznowią budowę Nord Stream 2. Za kilka dni

Rosja zamierza 5 grudnia wznowić budowę gazociągu Nord Stream 2 – podało Radio Swoboda powołując się na komunikat niemieckiego urzędu morskiego....

zobacz więcej

Unijna dyrektywa gazowa zobowiązuje Gazprom do dopuszczenia stron trzecich do połowy przepustowości gazociągu. Dzięki umowie z austriackim koncernem OMV stanie się to możliwe. Spełnienie tych formalnych wymogów może oznaczać zielone światło na dokończenie budowy Nord Stream 2.

Wznowienie budowy za dwa dni


Budowę Nord Stream 2 wstrzymano przed rokiem, po wprowadzeniu przez USA sankcji gospodarczych na przedsiębiorstwa współpracujące przy budowie gazociągu. Z układania rur wycofała się wówczas szwajcarska firma Allseas. Sankcje USA wobec firm układających Nord Stream 2 dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów poniżej poziomu morza i większych. Do ukończenia pozostał odcinek duński, który objęty jest amerykańskimi sankcjami.

Norweska firma wycofała się z Nord Stream 2

Norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas) poinformowało, że z powodu groźby sankcji USA wycofało się z projektu Nord Stream...

zobacz więcej

Rosja zamierza 5 grudnia wznowić budowę gazociągu Nord Stream 2 – podało Radio Swoboda, powołując się na komunikat niemieckiego urzędu morskiego. Niemiecka Agencja Morska i Hydrologiczna uznała, że budowa odcinka niemieckiego odbędzie się z pomocą statku Akademik Czerski, które obecnie cumuje w Kaliningradzie. Statek ma możliwość układania rur bez rzucania kotwic. Rosjanie mają już zgodę na wznowienie prac w grudniu. Prace mają być wznowione w sobotę. Jednocześnie Niemcy mają szukać sposobu na ominięcie sankcji z pomocą funduszu klimatycznego.

Wytrych klimatyczny


Niemiecki dziennik Bild poinformował, że władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego zamierzają powołać fundusz klimatyczny, który pozwoli ominąć sankcje USA wobec Nord Stream 2. Fundusz miałby uznać sporny gazociąg za kluczowy element ochrony środowiska w owym landzie. Powołana ma zostać spółka, której zasoby będą wykorzystywane do dokończenia rurociągu. Firmy niemieckie będą wówczas z punktu widzenia prawda świadczyć usługi na rzecz funduszu, a nie spółki Nord Stream 2 AG i możliwe stanie się dokończenie budowy gazociągu. Minister środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa nuklearnego Niemiec Karsten Sach przekonuje, że gazociąg jest konieczny i dlatego Niemcy pomogą Rosji w jego ukończeniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej