RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stany Zjednoczone zaostrzają restrykcje wizowe wobec członków KPCh

Jest reakcja Chin (fot. Andy Wong-Pool/Getty Images)

Departament Stanu USA poinformował w czwartek, że administracja prezydenta Donalda Trumpa zaostrzyła restrykcje dotyczące wydawania amerykańskich wiz członkom Komunistycznej Partii Chin i ich rodzinom, aby „chronić kraj przed szkodliwym wpływem” KPCh.

USA zaostrzą kurs wobec Chin. „Historyczne działania prezydenta”

W ostatnich 10 tygodniach swojej prezydentury Donald Trump zamierza tak zaostrzyć kurs wobec Pekinu, by administracja Demokraty Joego Bidena miała...

zobacz więcej

Zgodnie z nowymi wytycznymi wizy biznesowe i turystyczne, które do tej pory mogły być ważne do 10 lat, będą miały termin ważności nieprzekraczający miesiąca.

Restrykcje mają – według komunikatu Departamentu Stanu – chronić kraj przed szkodliwymi posunięciami KPCh, która stara się „wpływać na Amerykanów poprzez propagandę, naciski gospodarcze i inne nikczemne działania”.

Jak komentuje Reuters, administracja Trumpa zabiega teraz o to, by utrwalić jak najwięcej elementów polityki odchodzącego prezydenta wobec Chin. Doprowadziła ona – przypomina agencja – do największych napięć między Waszyngtonem i Pekinem od wielu dekad.

Reakcja Chin


Rzeczniczka chińskiego resortu spraw zagranicznych Hua Chunying nazwała najnowsze restrykcje wprowadzane przez Stany Zjednoczone „eskalowaniem prześladowania” Chin przez „siły w USA, które działają ze względu na silne skrzywienie ideologiczne i z mentalnością zimnowojenną”.

Sankcje na chińską firmę za łamanie praw człowieka

Ministerstwo finansów USA nałożyło w piątek sankcje na chińską firmę XPCC (Xinjiang Production and Construction Corps) oraz dwóch powiązanych z nią...

zobacz więcej

W środę amerykańska agencja celna ogłosiła zakaz importu bawełny i produktów bawełnianych, wytworzonych przez Korpus Produkcji i Budowy w Sinciangu (XPCC) – potężną organizację paramilitarną i biznesową, utworzoną w 1954 roku w celu zasiedlenia zachodnich obszarów ChRL.

Administracja Trumpa wprowadziła wiele innych sankcji wobec Pekinu, a jedną z najważniejszych był ogłoszony w połowie listopada zakaz inwestowania w papiery wartościowe chińskich firm będących własnością sił zbrojnych ChRL lub kontrolowanych przez nie, który będzie obowiązywał amerykańskie przedsiębiorstwa od 11 stycznia 2021 roku.

Jakie jeszcze obostrzenia wprowadzono?


Firmy inwestycyjne, fundusze emerytalne i inne podmioty z USA działające na rynkach kapitałowych nie będą mogły obracać akcjami 31 chińskich przedsiębiorstw ani w nie inwestować.

Zakaz dotyczy firm, które zostały zidentyfikowane przez Pentagon jako powiązane z chińskimi siłami zbrojnymi, w tym takich gigantów jak China Telecom Corp Ltd, China Mobile Ltd czy producent sprzętu do inwigilacji Hikvision.

W ubiegłym tygodniu „New York Times” poinformował, że do tej listy administracja Truma ma zamiar dodać SMIC, największego w Chinach producenta półprzewdoników i czipów, oraz giganta naftowego CNOOC, co oznacza, że również te koncerny zostaną odcięte od amerykańskich inwestorów.

źródło:
Zobacz więcej