RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Rewolucja w przepisach. Dopuszczą tymczasowe zmiany

Piłkarze zderzyli się głowami w niedzielnym meczu Premier League (fot. John Walton - Pool/Getty Images)

Tymczasowe zmiany w meczu piłkarskim? To coraz bardziej możliwy scenariusz. W przyszłym miesiącu IFAB rozpoczyna kolejną rewolucję w przepisach. Zejść i ponownie wejść na boisko będzie mógł piłkarz, u którego lekarz będzie podejrzewał wstrząśnienie mózgu.

Legenda chorwackiego futbolu przekazała szpitalom tony mandarynek

Były kapitan reprezentacji Chorwacji w piłce nożne Darijo Srna zakupił 15 ton mandarynek i przekazał je szpitalom w Zagrzebiu, Splicie i Osijeku....

zobacz więcej

Zderzenie głowami jest coraz częstszym przypadkiem urazów w futbolu. Czasem kończy się tylko na rozciętej skórze głowy i założeniu opatrunku.

Ale nie brakuje też przypadków, jak w ostatniej kolejce Premier League, gdy w 5. minucie meczu pomiędzy Arsenalem i Wolves zderzyli się David Luiz i Raul Jimenez.

Zawodnik Wolves trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Z kolei Luiz po niespełna 10 minutach pojawił się na boisku. Zmieniono go dopiero w przerwie. Obrońca nie wystąpi także w dzisiejszym meczu Ligi Europy z Rapidem Wiedeń.

– Klubowy lekarz opatrywał go poza boiskiem. Wykonaliśmy wszystkie badania, które można było zrobić w krótkim czasie. Zawodnik powiedział, że czuje się dobrze i wrócił do gry – powiedział menadżer Kanonierów Mikael Arteta.

Jego zdaniem wystarczyłoby wprowadzić na okres opatrywania piłkarza możliwość przeprowadzenia tymczasowej zmiany. – To są skomplikowane urazy. Trzeba dać lekarzowi tyle czasu, ile tylko potrzebuje, aby ocenić, czy (piłkarz) nie doznał wstrząsu mózgu – dodał.

Tak Diego spędził ostatnie dni. „W każdych innych warunkach miałby większe szanse na przeżycie”

Nie był w stanie wejść po schodach, więc spał na ziemi lub na kanapie. Pokonanie drogi do WC przekraczało jego siły, korzystał z toalety...

zobacz więcej

W świetle obecnych przepisów decyzje są podejmowane bardzo szybko.
Opatrywany poza boiskiem zawodnik nie może uczestniczyć w grze, więc jego zespół gra w liczebnym osłabieniu.

Tymczasowa zmiana mogłaby rozwiązać problem. Podobne regulacje zastosowane są w rozgrywkach rugby.

Zdania na ten temat są jednak podzielone. IFAB, czyli organizacja odpowiedzialna za zmiany w przepisach gry, oznajmiła, że od stycznia 2021 roku rozpoczyna testy tymczasowych zmian. Na razie nie podano, w których rozgrywkach zostałby przeprowadzony eksperyment.

Przeciwny jest FIFPro. Związek zawodowy piłkarzy stwierdził, że tymczasowe zmiany nie rozwiążą problemów, bo objawy wstrząśnienia mózgu mogą się pojawić nawet po kilku godzinach od zdarzenia. Nawet w ciągu kilkunastu minut lekarz nie będzie w stanie ocenić, na ile poważny jest potencjalny uraz.

źródło:
Zobacz więcej