RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Prezes TK: Wszyscy sędziowie Trybunału są wybrani zgodnie z przepisami

– W związku z ciągle powtarzającymi się tezami, podważającymi status sędziów Trybunału Konstytucyjnego i jego prezesa, po raz kolejny oświadczam, że wszyscy sędziowie Trybunału zostali wybrani zgodnie z obowiązującymi w RP przepisami – powiedziała w czwartek prezes TK Julia Przyłębska.

Kompromitujący wpis wicemarszałek Sejmu z KO. Marek Pęk: Baaaardzo daleka droga

„Senat przyjął ustawę o likwidacji Rady Mediów Narodowych” – napisała na Twitterze wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z KO. Problem w...

zobacz więcej

W czwartek odbyło się Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK. Omówiono na nim istotne problemy wynikające z działalności i orzecznictwa Trybunału. Informację w tej sprawie przyjęto na Zgromadzeniu Ogólnym TK 19 listopada br.

Trybunał jest organem konstytucyjnym


Apeluję i żądam zaprzestania używania w przestrzeni publicznej sformułowania Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. Trybunał Konstytucyjny jest organem konstytucyjnym, którego nazwa i działalność określone są przepisami art. 188 do 197 Konstytucji RP, a ja jestem jego prezesem – podkreśliła prezes Trybunału w swoim wystąpieniu podczas zgromadzenia.

Jak dodała „w związku z ciągle powtarzającymi się tezami, podważającymi status sędziów TK i jego prezesa, po raz kolejny oświadczam, że wszyscy sędziowie Trybunału zostali wybrani zgodnie z obowiązującymi w RP przepisami, również wybór prezesa został dokonany zgodnie z prawem, co potwierdził też Trybunał w swoim orzecznictwie”.

„Ustrojodawca przewidział, że TK będzie musiał podejmować trudne decyzje”

Podkreślając niezawisłość sędziów TK i ich podleganie wyłącznie konstytucji, ustrojodawca przewidział, że TK będzie musiał podejmować decyzje...

zobacz więcej

Trybunał jest dla obywateli


Prezes Przyłębska zaznaczyła, że w roku 2019 Trybunał w sposób znaczący koncentrował się na rozpatrywaniu skarg konstytucyjnych i wniosków, które dotyczą kwestii najważniejszych dla obywateli.

– W moim przekonaniu nie zawsze jest to odpowiednio akcentowane w sferze publicznej, ale Trybunał jest instytucją proobywatelską, instytucją, której celem jest załatwianie spraw obywatela wtedy, gdy prawo nie jest względem jego praw i wolności odpowiednio ukształtowane – oceniła prezes TK.

źródło:
Zobacz więcej