RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szwecja: Ponad 7 tys. zgonów. Rząd zamyka szkoły średnie

Według „Expressen” liczba zgonów na Covid-19 w Szwecji przypomina sytuację z wiosny (fot. Aytug Can Sencar/Anadolu Agency via Getty Images)
Według „Expressen” liczba zgonów na Covid-19 w Szwecji przypomina sytuację z wiosny (fot. Aytug Can Sencar/Anadolu Agency via Getty Images)

W Szwecji łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła w czwartek 7 tys. W ciągu doby liczba zakażonych zwiększyła się o prawie 6,5 tys. osób. W sumie zakażonych zostało 272 643 osób. Rząd zdecydował o zamknięciu do 6 stycznia szkół średnich i wprowadzeniu nauczania zdalnego. Według głównego epidemiologa kraju rozprzestrzenianie się koronawirusa jest teraz większe wśród dzieci i młodzieży.

Premier: Cieszę się, że łóżka w szpitalach rezerwowych nie są zajęte

– Bardzo się cieszę, że łóżka w szpitalach rezerwowych nie są zajęte - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, te szpitale to...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Od początku pandemii szwedzki rząd trzymał się strategii rezygnacji z lockdownu, opierając się na teorii wypracowania odporności zbiorowej. Strategia ta okazała się jednak błędna.

Zobacz także: Nasze prognozy okazały się błędne

Ofiarami śmiertelnymi stały się zwłaszcza starsze osoby, mieszkańcy domów opieki. Obecnie liczba zgonów na Covid-19 w Szwecji ponownie zaczyna rosnąć w tempie podobnym, jakie miało miejsce wiosną. Pierwsze obostrzenia wprowadzono dopiero pod koniec listopada.

Zdalna nauka to nie ferie


Premier Stefan Loefven na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zaapelował do młodzieży o odpowiedzialność i unikanie spotkań. Podkreślił, że nauczanie na dystans „nie jest przedłużeniem ferii świątecznych”. Rząd zdecydował o zamknięciu do 6 stycznia szkół średnich i wprowadzeniu nauczania zdalnego.

Według głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella obecnie „rozprzestrzenianie się koronawirusa jest większe wśród dzieci i młodzieży w stosunku do innych grup”. Jak dodał, celem zamknięcia szkół średnich jest ograniczenie ruchliwości tej grupy m.in. w godzinach szczytu w transporcie publicznym.

Jak będzie wyglądać procedura szczepień? Konferencja premiera

Jak będzie wyglądała procedura szczepień? Informacje w tej sprawie przekaże premier Mateusz Morawiecki. Konferencja szefa rządu odbędzie się w...

zobacz więcej

Rośnie liczba zgonów


Jeszcze we wtorek Tegnell mówił raczej o problemach organizacyjnych w placówkach, wynikających z nieobecności pozostających w izolacji uczniów, lub o poczuciu strachu przed zachorowaniem.

Według gazety „Expressen” liczba zgonów na Covid-19 w Szwecji ponownie zaczyna rosnąć w tempie podobnym, jak miało to miejsce wiosną, gdy epidemia mocno dotknęła kraj. W czwartek odnotowano 35 zgonów, a w środę aż 174 - najwięcej w ciągu doby od początku pandemii. Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa to 7007. W Szwecji wciąż nie obowiązuje zalecenie o zasłanianiu ust oraz nosa w miejscach publicznych, choć w środę WHO zaostrzyła swoje wytyczne dotyczące noszenia maseczek, rekomendując je m.in. w sklepach oraz miejscach pracy. Pytany o to Tegnell po raz kolejny powiedział, że jego zdaniem „lepiej zachowywać dystans”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej