RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Posłowie Konfederacji obawiają się szczepionki na Covid-19. „Zacofane poglądy” [WIDEO]

W lutym lub marcu rozpoczną się szczepienia Polaków na koronawirusa. Do operacji sceptycznie podchodzą posłowie Konfederacji. – Szkoda, że popadają w skrajność, przez co niektórzy Polacy nie będą chcieli skorzystać ze szczepionek. Konfederacja jest „anty” do wszystkiego i torpeduje nasze działania non stop, głosząc radykalne poglądy, czasami też zacofane. Musimy działać tak, aby pokazać bezpieczeństwo tej szczepionki. Jeśli członkowie rządu będą się szczepić, to będzie dowód na to, że szczepienia są bezpieczne – powiedział tvp.info Adam Andruszkiewicz, minister w Kancelarii Premiera.

Jak będzie wyglądać procedura szczepień? Konferencja premiera

Jak będzie wyglądała procedura szczepień? Informacje w tej sprawie przekaże premier Mateusz Morawiecki. Konferencja szefa rządu odbędzie się w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Janusz Korwin-Mikke nie zaszczepi się: Nie jestem królikiem doświadczalnym


– Oczywiście, że nie będę się szczepił. Porządna szczepionka musi być co najmniej rok, półtora przebadana. Nigdy nie wiadomo, co się będzie działo. Nikt nie wie, co było z ludźmi zaszczepionymi, nie ma żadnej historii. Jeżeli nie ma konieczności, to nie lubię korzystać z metod niesprawdzonych. Nie mam zamiaru być królikiem doświadczalnym – mówił poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke. Jak zatem skutecznie walczyć z pandemią? – Trzeba zlikwidować państwową służbę zdrowia i wtedy każdy sobie kupi szczepionkę albo nie. Premier Węgier Wiktor Orban kupił sobie szczepionkę od ruskich, a ktoś inny od Chińczyków. Powinno być tak, że szczepionki czterech firm amerykańskich, chińska i rosyjska są w aptece i każdy sobie kupuje, jaką chce. Wtedy nikt nie mógłby wziąć łapówki – dodał Korwin-Mikke.

Wojciech Konieczny z Lewicy: Szczepionki to wynalazek, który uchronił ludzkość od wielu chorób


Do słów Korwin-Mikke odniósł się Wojciech Konieczny, senator Lewicy i zarazem lekarz. – W skrócie mogę powiedzieć, że to jedna wielka głupota. Szczepionki są wynalazkiem, który uchronił ludzkość od bardzo wielu chorób. Jak wyglądałby świat bez szczepionek, to widzimy właśnie teraz: jak możemy wypoczywać, żyć, spotykać się, jak wyglądają szpitale. To świat bez szczepionek. Jeżeli politycy Konfederacji chcą ten świat utrzymywać przez kolejne półtora roku, to cieszę się, że nie mają wpływu na rząd i na to, jak będzie wyglądała sytuacja w polskiej służbie zdrowia. Oczywiście, że szczepionki są szybko opracowane, ale nie tak szybko, żeby mieć do nich takie zastrzeżenia co do ich bezpieczeństwa. Przeznaczono na nie bardzo duże nakłady, bardzo dużo badaczy brało udział w wynalezieniu tej szczepionki, dlatego pojawiła się w miarę szybko. Jeżeli znajdę się w grupie tych, którym szczepionka będzie się należeć według zasad, które określi ministerstwo, to jak najbardziej przyjmę szczepionkę – argumentował Konieczny.

Jan Mosiński: Konfederacja lekceważyła istnienie koronawirusa, boleśnie sparzył się na tym poseł Dziambor


– Nie ufam temu, co mówi Konfederacja. Przykłady można mnożyć. Chociażby ostatnia sytuacja zdrowotna z posłem Arturem Dziamborem. Politycy Konfederacji lekceważyli istnienie koronawirusa. Boleśnie sparzył się na tym pan poseł, który trafił do szpitala. Dobrze, że wrócił do zdrowia. Będzie znowu prężnie funkcjonował w polityce, wiedząc, że z cichym, podstępnym zabójcą, jakim jest koronawirus, nie ma co igrać. Ja już mam swoje lata i skorzystam z tej szczepionki. Tak samo jak zaszczepię się przeciwko grypie. Niedługo to nastąpi, bo trzeba dbać o swoje zdrowie. Ufam lekarzom w tej dziedzinie. To, że jestem w grupie ryzyka dopinguje mnie, żeby skorzystać z dobrodziejstw szczepionki. Moim rówieśnikom też radzę, żeby zaszczepili się przeciwko grypie i koronawirusowi – stwierdził poseł PiS Jan Mosiński.

Premier: Szczepienia przeciw koronawirusowi pewnie od lutego, może od marca

Szczepienia przeciw koronawirusowi rozpoczną się pewnie od lutego, może od marca; będą przeprowadzane m.in. w szpitalach rezerwowych – przypomniał...

zobacz więcej

Dobromir Sośnierz z Konfederacji: Wolałbym się leczyć niż szczepić


– Ja wolałbym się leczyć niż szczepić, jeśli będę miał taki wybór. Jeśli okażą się skuteczne leki, co do których takie pogłoski się pojawiają, to będę wolał się raczej leczyć, niż szczepić. Nie wykluczam, że się zaszczepię. To będzie zależało, czy szczepionka będzie skuteczna, ile będzie kosztowała, czy będzie miała skutki uboczne, czy nie. Zbyt dużo pytań. Nie chciałbym na ten temat teraz odpowiadać – mówił poseł Dobromir Sośnierz z Konfederacji. Zwróciliśmy uwagę, że operacja masowych szczepień rozpocznie się w lutym lub w marcu i szczepionki będą bezpłatne. – Nic jeszcze nie wiadomo. To, że rząd powiedział, że coś będzie, to nie znaczy, że tak będzie – tłumaczył.

Mirosław Suchoń z KO o podejściu Konfederacji do koronawirusa: Szaleństwo


– Zamierzam się zaczepić. Zresztą, jeśli jest taka możliwość, to szczepię się przeciwko grypie. Widziałem polityków Konfederacji, którzy w parlamencie przemawiali bez maseczek, narażając osoby postronne pracujące w Sejmie. Gdzieś to szaleństwo powinno się skończyć i powinni przestać narażać inne osoby. Jeżeli chcą w taki sposób pracować, to niech pracują w czterech ścianach, a nie narażają innych na konsekwencje zdrowotne – przekonywał poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Robert Telus z PiS: Cztery razy oddawałem osocze i mam przeciwciała


– W związku z tym, że przechodziłem koronawirusa, ja nie muszę się szczepić. Osoby, które mają przeciwciała, a ja takie przeciwciała mam, bo oddawałem już cztery razy osocze, te osoby nie muszą się szczepić. Zalecam jednak szczepienia szczególnie tym, którzy są w grupie ryzyka. Wiem o tym, jak trudno tę chorobę się przechodzi. Wielu nie udało się z nią wygrać, nawet spośród moich znajomych – powiedział poseł PiS Robert Telus.

źródło:
Zobacz więcej