RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Długowieczna ryba. Pobiła rekord o dwie dekady

Okaz gatunku Macolor macularis zaskoczył badaczy (fot. Wiki 2.0/Matthew Lee)

W wodach Australii Zachodniej schwytano najstarszą znaną rybę raf tropikalnych. Okaz z gatunku Macolor macularis ma aż 81 lat.

Badaczka: Nieśmiertelność to już nie tylko eksperyment myślowy

Istnieją już start-upy i instytuty, które chcą zapewnić ludziom „nieśmiertelność”. Jedne zbierają o nas dane i pracują nad stworzeniem awatarów,...

zobacz więcej

Rybę schwytano w obrębie Rowley Shoals, około 300 km na zachód od miasta Broome – informuje portal KopalniaWiedzy.pl. Odbyło się to w ramach badania Australijskiego Instytutu Nauk o Morzu, które doprowadziło do korekty naszej wiedzy na temat długowieczności u tropikalnych ryb.

Łącznie naukowcy zidentyfikowali 11 ryb w wieku przekraczającym 60 lat. Wśród nich znalazł się 79-letni okaz lucjana dwuplamego (Lutjanus bohar), również z Rowley Shoals. Wiek ryb wyznaczono w oparciu o otolity.

Dr Brett Taylor wskazał, że 81-letni M. macularis pobił poprzedni rekord o dwie dekady. – Dotąd najstarsza ryba, jaką znaleziono w płytkich tropikalnych wodach, miała około 60 lat. Zidentyfikowaliśmy dwa gatunki osiągające wiek osiemdziesięciu kilku, a prawdopodobnie i więcej lat – wskazał.

Naukowiec wyjaśnił, że badania pomogą zrozumieć, jak zmiana klimatu wpłynie na długość i wiek ryb. – Obserwujemy ryby na różnych szerokościach geograficznych – z różnymi temperaturami wody – aby lepiej zrozumieć, jak mogą zareagować, gdy temperatury wszędzie staną się wyższe – tłumaczył.

źródło:
Zobacz więcej