RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus. Austria podjęła decyzję w sprawie zamknięcia granic

Austria zmaga się z pandemią (fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA)

Wprawdzie w Austrii kończy się trzytygodniowy lockdown, to jednak władze wprowadzają nowe obostrzenia, które mają ograniczyć turystykę.

Koronawirus. KE podpisuje umowy z kolejnymi dostawcami szczepionek

Prowadzimy intensywne negocjacje w celu stworzenia zdywersyfikowanego portfolio szczepionek na COVID-19 dla obywateli Unii Europejskiej po...

zobacz więcej

Rząd Sebastiana Kurza nałożył obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny na wszystkie osoby wjeżdżające do kraju z obszarów ryzyka od 7 grudnia do 10 stycznia. Decyzja uderzy w sektor turystyczny, który korzysta szczególnie w okresie zimowym.

Kanclerz Kurz wyjaśnił, że Wiedeń stawia na konsekwentny reżim graniczny, aby uniknąć przenoszenia wirusa przez wjeżdżających do kraju turystów lub powracających urlopowiczów. Decydującym jest przy tym granica ponad 100 nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. – Dotyczy to praktycznie wszystkich krajów sąsiednich, a zwłaszcza Bałkanów Zachodnich – wskazał szef rządu.

Zrekompensują straty


Wszystkie restauracje i hotele muszą pozostać zamknięte do 7 stycznia, przy czym rząd zrekompensuje straty właścicielom. Wyciągi w ośrodkach narciarskich mogą być otwarte od 24 grudnia, będą z nich zatem korzystali głównie Austriacy.

Kurz zapowiedział, że po zakończeniu trwającego jeszcze do 6 grudnia lockdownu, będą już otwarte szkoły, sklepy i muzea. Możliwe będą też usługi związane z kontaktem fizycznym (np. fryzjerskie). Nadal będą obowiązywać ograniczenia w wychodzeniu z domu między godziną 20 a 6 rano.

Od 16 do 22 listopada zmarło w Austrii 2431 osób czyli więcej niż kiedykolwiek w ciągu tygodnia od 1978 roku - poinformował w czwartek austriacki urząd statystyczny Statistik Austria. Według austriackiej Agencji Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (AGES), 568 z tych zgonów, co stanowi blisko jedną czwartą całości, miało związek z koronawirusem. W tygodniu od 20 do 26 lutego 1978 roku zmarło w Austrii 2516 osób. W nowszych czasach kulminacja wystąpiła w tygodniu od 9 do 15 stycznia 2017 roku, kiedy to w związku z nasiloną epidemią grypy zarejestrowano 2340 zgonów.

Łącznie w ciągu pierwszych 47 tygodni bieżącego roku odnotowano 77 662 zgony czyli o 6,5 proc. więcej niż wynosi średnia dla tego okresu z lat 2015-2019. Natomiast liczba zgonów w dniach od 16 do 22 listopada – czyli w 47. tygodniu – przewyższa średnią tygodniową dla wspomnianego pięciolecia aż o 58 proc.

źródło:
Zobacz więcej