RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KE wszczęła procedurę wobec Polski o naruszenie unijnego prawa

Komisja Europejska wszczęła procedurę wobec Polski o naruszenie prawa UE. Chodzi o zezwolenie Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego „na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów”.

„Praworządność” wg UE. Hiszpański ekspert: To powinno niepokoić nie tylko Węgry i Polskę

W „praworządności” nie chodzi tylko o „wartości UE”, ale o to, kto może interpretować ich znaczenie i czy można to wykorzystać jako polityczną...

zobacz więcej

To „dodatkowa” procedura wobec Polski w kwestii naruszenia prawa UE, dotyczącego Izby Dyscyplinarnej SN. Komisja Europejska stwierdziła, że niezależność i bezstronność Izby nie jest zagwarantowana.

Nowy zarzut KE


„Komisja podejmuje działania następcze w związku z postępowaniem w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów. Komisja podjęła dziś decyzję o skierowaniu do Polski dodatkowego wezwania do usunięcia uchybienia w związku z dalszym funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego” – podała KE w komunikacie.

Zobacz także: Sprawdziliśmy, jakie sprawy bada Izba Dyscyplinarna SN

Jak czytamy dalej, „wezwaniem tym dodano nowy zarzut do postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wszczętego przeciwko Polsce 29 kwietnia 2020 r. w związku ze zmianami legislacyjnymi dotyczącymi sądownictwa”.

Immunitet sędziego nie do uchylenia?


Komisja stwierdziła, że chodzi o takie sprawy jak „uchylenie immunitetu w celu pociągnięcia sędziego do odpowiedzialności karnej lub ewentualnie zatrzymania go, a także spraw dotyczących prawa pracy i zabezpieczenia społecznego sędziów Sądu Najwyższego czy przejścia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku”.

źródło:

Zobacz więcej