Komisja Europejska wszczęła procedurę wobec Polski o naruszenie prawa UE. Chodzi o zezwolenie Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego „na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów”.
W „praworządności” nie chodzi tylko o „wartości UE”, ale o to, kto może interpretować ich znaczenie i czy można to wykorzystać jako polityczną...
zobacz więcej
To „dodatkowa” procedura wobec Polski w kwestii naruszenia prawa UE, dotyczącego Izby Dyscyplinarnej SN. Komisja Europejska stwierdziła, że niezależność i bezstronność Izby nie jest zagwarantowana.
Nowy zarzut KE
„Komisja podejmuje działania następcze w związku z postępowaniem w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów.
Komisja podjęła dziś decyzję o skierowaniu do Polski dodatkowego wezwania do usunięcia uchybienia w związku z dalszym funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego” – podała KE w komunikacie.
Zobacz także: Sprawdziliśmy, jakie sprawy bada Izba Dyscyplinarna SN
Jak czytamy dalej, „wezwaniem tym dodano nowy zarzut do postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego,
wszczętego przeciwko Polsce 29 kwietnia 2020 r. w związku ze zmianami legislacyjnymi dotyczącymi sądownictwa”.
Immunitet sędziego nie do uchylenia?
Komisja stwierdziła, że chodzi o takie sprawy jak „
uchylenie immunitetu w celu pociągnięcia sędziego do odpowiedzialności karnej lub ewentualnie zatrzymania go, a także spraw dotyczących prawa pracy i zabezpieczenia społecznego sędziów Sądu Najwyższego czy przejścia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku”.
źródło:

pap
#komisja europejska
#praworządność
#unia europejska
#izba dyscyplinarna
#sąd najwyższy