RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Piontkowski: Decyzja w sprawie ferii już zapadła, mówił o tym premier

Ferie zimowe będą w jednym terminie (fot. PAP/Artur Reszko)

Decyzja w sprawie terminu ferii już zapadła, mówił o tym premier – powiedział wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, pytany, czy jest jeszcze możliwa zmiana. Wyjaśnił, że nie jest ona „wymysłem rządu”, tylko jest podyktowana sytuacją epidemiczną, troską o zdrowie i życie.

Premier Morawiecki: Warto poważnie traktować własne zasady

„Komuś nie podoba się dziś polski rząd, to stawiamy go pod pręgierzem. Jutro to może być włoski lub portugalski rząd – to im zabierzemy fundusze” –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, w obecnym roku szkolnym ferie zimowe nie będą w czterech terminach (różnych dla różnych województw) między połową stycznia, a końcem lutego, lecz w jednym terminie dla wszystkich uczniów zaraz po przerwie świątecznej, czyli od 4 do 17 stycznia. W środę premier Mateusz Morawiecki powiedział, że decyzje dotyczące świąt i ferii „są nieodwołalne”.

Decyzja podyktowana sytuacją epidemiczną


Piontkowski pytany był w Polsat News, czy jest szansa, by ferie były dłuższe, czy jest jeszcze szansa na zmianę, w związku z zapowiadanymi protestami osób związanych z branżą turystyczną.

– Decyzja już zapadła, pan premier o tym mówił. Te ograniczenia nie są przecież wymysłem rządu tylko po to, aby na siłę nałożyć Polakom jakieś dodatkowe ograniczenia, tylko mają doprowadzić do tego, abyśmy zmniejszyli liczbę zachorowań, liczbę wypadków śmiertelnych – odpowiedział.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?


Wiceminister edukacji pytany był też, czy uczniowie wrócą do szkół zaraz po feriach zimowych, czyli 18 stycznia. – Tego jeszcze nie wiemy do końca. To będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej – odpowiedział. – My, jako ministerstwo chcielibyśmy, aby dzieci, młodzież jak najszybciej wróciły do szkół. Zdajemy sobie sprawę, że kształcenie stacjonarne ma zdecydowaną przewagę nad kształceniem na odległość. Stąd będziemy rekomendowali powrót uczniów, w pierwszej kolejności tych najmłodszych z klas I-III , a jeżeli pozwoli sytuacja epidemiczna także pozostałych uczniów – zaznaczył.

Premier odpowiada internautom. Padło pytanie o ferie i sylwestra

– Decyzja o feriach zimowych jest nieodwołalna – mówił premier, zapytany, czy może nastąpić zmiana w tej sprawie. Rząd chce, by „wszyscy zostali...

zobacz więcej

W związku z sytuacją epidemiczną ograniczenie stacjonarnego funkcjonowania szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało wydłużone do 3 stycznia. Zajęcia zdalne w szkołach uczniowie będą mieli do 22 grudnia. 

Od 23 grudnia do 3 stycznia będzie przerwa w nauce w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. Następnie będą ferie zimowe.

Restrykcje są nieodwołalne


Premier Mateusz Morawiecki w środę podczas sesji Q&A na Facebooku pytany był m.in. o to, czy „restrykcje dot. świąt i ferii zimowych są nieodwołalne”.

– Tak, one są nieodwołalne, ponieważ spodziewamy się tego, że w czasie świąt nastąpi – mimo naszych apeli – większy ruch, większa mobilność, więcej kontaktów społecznych – powiedział premier. Wyraził obawę, że w związku z tym może nastąpić przyrost zachorowań.

źródło:

Zobacz więcej