RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Profanowanie opłatków. Ksiądz: Brak reakcji jest przyzwoleniem

Strajk Kobiet znów uderza w katolików (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)
Strajk Kobiet znów uderza w katolików (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Sympatycy Strajku Kobiet informują w sieci, że przed świętami Bożego Narodzenia będą sprzedawać opłatki z błyskawicami – symbolem zwolenników aborcji. – Protesty mocno osłabły, ale wciąż próbuje się atakować to, co jest dla nas katolików wyjątkowe i święte – mówi portalowi tvp.info ks. Janusz Chyła. Na pytanie, jak chrześcijanie powinni reagować na takie prowokacje, wskazuje trzy konkretne przykłady.

Strajk Kobiet nawołuje do palenia kościołów? Zawiadomienie do prokuratury

– To prosta ścieżka prowadząca do terroru politycznego – mówi portalowi tvp.info mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. To jego reakcja na...

zobacz więcej

Demonstranci Strajku Kobiet przerywali już msze święte, niszczyli pomniki Jana Pawła II i zostawiali na murach kościołów wulgarne hasła.

Teraz poinformowali, że przygotowali wigilijne opłatki z symbolem czerwonej błyskawicy. Chcą je sprzedawać, a uzyskany w ten sposób dochód przeznaczać na organizację kolejnych manifestacji.

Jak katolicy powinni reagować na prowokacje?


– Myślę o trzech rzeczach. Zawsze punktem wyjścia jest modlitwa, także za te osoby, które dopuszczają się takich czynów – mówi portalowi tvp.info ks. Janusz Chyła, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach.

 Zobacz także: Posłowie opozycji wykonują rozkazy Lempart

– Druga rzecz to troska o to, byśmy my dawali dobre świadectwo. Oczywiście różnie nam to wychodzi, ale trzeba się starać, by kształtować swoje życie w świetle Jezusowej Ewangelii. Ostatni element to powiedzenie, że my się na to nie zgadzamy, jest to nie w porządku. W mediach oraz rozmowach prywatnych należy postawić temu tamę – podkreśla duchowny. Ks. Janusz Chyła ocenia, że zachowanie sympatyków Strajku Kobiet „nie jest godne”.

Nowacka: Kościołów nikt nie atakował

– Pan Kaczyński wyszedł kiedyś w ataku furii na mównicę i zaczął wzywać do obrony wartości, kościołów, których nikt nie atakował (...) – mówiła w...

zobacz więcej

Ich postawę uważa za element narracji wpisującej się w coraz częstsze próby profanowania wizerunku Matki Bożej, Najświętszego Sakramentu i wszelkich symboli religijnych.

– Na ulicach widzieliśmy ostatnio dziesiątki takich zachowań. Protesty mocno osłabły, ale wciąż próbuje się atakować to, co jest dla nas katolików wyjątkowe i święte. Opłatek nie tylko symbolizuje chleb, który spożywamy codziennie, bo podczas Wigilii w takiej wyjątkowej postaci ma również odniesienie do eucharystii, chociaż oczywiście nią nie jest – mówi duchowny.

W rozmowie z portalem tvp.info zaznacza, że rozpowszechnianie opłatków z błyskawicami spotkało się już z powszechną krytyką w sieci.

– Też oceniam to jako profanowanie tego, co dla nas święte. Nie jest to profanacja w czystej postaci, ale na pewno napełnia serca wielu osób smutkiem – podkreśla.

„Nie pozwalać, by pluto nam w twarz”

Ogromne zainteresowanie wstąpieniem do WOT. Tysiące nowych ochotników

– Tylko w ciągu ostatnich trzech weekendów powołaliśmy ponad 1 tys. nowych ochotników – mówi portalowi tvp.info rzecznik Terytorialsów płk Marek...

zobacz więcej

Duchownego pytamy, czy prowokacje lewicowych środowisk należy krytykować czy udawać, że się ich nie widzi?

– Trudno jednoznacznie powiedzieć – przyznaje Chyła. Wskazuje, że „brak jakiejkolwiek reakcji jest przyzwoleniem”.

– Na ulicach miast również widzieliśmy, że jakikolwiek brak interwencji policji objawiał się kolejnymi aktami agresji. Oczywiście działania policji nie muszą być tak ostre, jak we Francji, Niemczech czy USA, ale brak wyznaczenia jasnej granicy rozzuchwala niektóre osoby. Nie możemy sobie pozwalać, by pluto nam w twarz – zaznacza.

W ostatnich dniach w Polsce toczy się dyskusja, czy ataki na Kościół katolicki nie przekraczają granic prawa. Strajk Kobiet promuje m.in. grafiki pokazujące podpalanie kościołów.

Prawnicy Ordo Iuris zgłaszają takie zdarzenia jako nawoływanie do nienawiści.  Z kolei politycy opozycji (Platformy Obywatelskiej czy Lewicy) bronią internetowych prowokacji.

– Jeżeli poważnie naruszono czyjeś prawa, szacunek do drugiego człowieka i osoby znające te zagadnienia uważają, że złamano przepisy, nie widzę przeciwwskazań do korzystania z możliwości zawiadamiania odpowiednich organów – komentuje w rozmowie z nami ks. Janusz Chyła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej