RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielomiliardowe inwestycje kolei. Prezes PKP PLK wskazuje trzy kluczowe założenia

230 kolejowych projektów w całej Polsce, o łącznej wartości blisko 70 mld zł – PKP Polskie Linie Kolejowe realizują największy program inwestycyjny w historii. Pod nazwą „Krajowego Programu Kolejowego” kryją się trzy główne założenia, o których w TVP Info mówił prezes spółki Ireneusz Merchel.

Startupy i innowacje. PARP szykuje Forum Przedsiębiorczości

Z okazji 20-lecia utworzenia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości 9 grudnia odbędzie się Forum Przedsiębiorczości. Wydarzenie jest okazją do...

zobacz więcej

Jak wskazywał Merchel, kluczowe aspekty inwestycji to rozwój połączeń kolejowych w dużych miastach, połączeń międzyregionalnych i rozbudowa infrastruktury cargo.

Kolejowa spółka podkreśla, że wielomiliardowe projekty podniosą standard podróży na trasach międzyregionalnych i lokalnych, zwiększą też znaczenie transportu kolejowego jako ekologicznego środka transportu towarów.

Największy beneficjent programu CEF


Blisko 30 proc. źródeł finansowania „Krajowego Programu Kolejowego” stanowią środki z budżetu państwa. 26 mld zł to z kolei dofinansowanie z unijnego programu Connecting Europe Facility (CEF) „Łącząc Europę”, którego polska jest największym beneficjentem.

Zobacz także: Problemy komunikacyjne w stolicy. Ratusz tłumaczy pandemią

– Czując brzemię odpowiedzialności jako największy beneficjent w Europie, mamy zakończone 20 proc inwestycji. Na pozostałych projektach prace są bardzo zaawansowane – powiedział w TVP Info Merchel. Jak zaznaczył, program ma duże znaczenie nie tylko dla ruchu transportowego w Polsce, ale także kilku korytarzy europejskich, które przebiegają przez nasz kraj.


– Pozwoli to przewoźnikom pasażerskim i kolejowym budować lepszą ofertę – dodaje z kolei Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

źródło:
Zobacz więcej