RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gwiazdy „Władcy Pierścieni” i „Hobbita” robią zrzutkę na dom Tolkiena

Celem zbiórki jest zebranie 6 milionów dolarów (fot. Kevin Winter/Getty Images)

Ruszyła charytatywna akcja, której celem jest zebranie funduszy na zakup domu, w którym J.R.R. Tolkien pracował nad książkami „Władca Pierścieni” i „Hobbit”. W inicjatywę zaangażowani są aktorzy, którzy wystąpili w ekranizacji tych dzieł, m.in. filmowy Gandalf, czyli Ian McKellen, oraz odtwórca roli krasnoluda Gimlego John Rhys-Davies. – Naszą wizją jest uczynienie z domu Tolkiena centrum literackiego, które będzie inspirować nowe pokolenia pisarzy, artystów i filmowców przez wiele kolejnych lat – wyjaśnił aktor.

Powstanie nowa wersja „Różowej Pantery”. Wiadomo, kto ją wyprodukuje

Po tym, jak w filmie „Sonic. Szybki jak błyskawica” Jeff Fowler opowiedział historię niebieskiego jeża, teraz w filmie „Różowa Pantera” opowie nową...

zobacz więcej

Oksfordzki dom, w którym J.R.R. Tolkien mieszkał wraz ze swoją rodziną w latach 1930-47, jesienią zeszłego roku został wystawiony na sprzedaż. To tu, przy Northmoor Road w Północnym Oksfordzie legendarny pisarz stworzył swoje najbardziej niezapomniane dzieła – „Władcę Pierścieni” i „Hobbita”. Mający sześć sypialni, spiżarnię i salę śniadaniową dwupiętrowy, ceglany dom ma wkrótce ponownie trafić na rynek. Jego cena to 5,3 mln dolarów.

Aktorzy chcą kupić dom


Gwiazdy ekranizacji książek Tolkiena wraz ze współpracownikami produkcji postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i kupić posiadłość. W tym celu zorganizowano specjalną charytatywną akcję crowdfundingową o nazwie „Project Northmoor”, której celem jest zebranie funduszy na zakup nieruchomości i przekształcenie jej w pierwsze na świecie centrum literackie Tolkiena. – Nie zdołamy tego osiągnąć bez wsparcia światowej społeczności fanów Tolkiena, naszej wspólnoty darczyńców – mówi w opublikowanym 2 grudnia filmie promującym akcję zaangażowany w projekt Ian McKellen, czyli czarodziej Gandalf.

Lynne Ramsay wyreżyseruje ekranizację książki Stephena Kinga

W 2017 roku odebrała Złotą Palmę za scenariusz wyreżyserowanego przez siebie filmu „Nigdy cię tu nie było”. Teraz Lynne Ramsay wraca za kamerę, a...

zobacz więcej

Swoje wsparcie zaoferowali również John Rhys-Davies, który w „Hobbicie” wcielił się w krasnoluda Gimlego, odtwórca roli Bilbo Martin Freeman, ilustrator „Władcy pierścieni” John Howe oraz wokalistka Annie Lennox, która za utwór „Into the West” z filmu „Władca Pierścieni: Powrót Króla” zdobyła Oscara w kategorii Najlepsza piosenka oryginalna.

– To niewiarygodne, że nigdzie na świecie nie ma ośrodka poświęconego Tolkienowi. Naszą wizją jest uczynienie z jego domu centrum literackiego, które będzie inspirować nowe pokolenia pisarzy, artystów i filmowców przez wiele kolejnych lat – wyjaśnia Rhys-Davies.

Dom warty miliony


Kampania crowdfundingowa powstała z nadzieją, że liczne grono fanów ponadczasowych dzieł pisarza wesprze finansowo zbiórkę i przyczyni się do zakupu, odnowienia i przekształcenia posiadłości w placówkę kulturalną.

– Celem jest zebranie 6 mln dolarów, ale na zakup domu potrzeba tylko 5,3 mln. Jeśli uda nam się zebrać całą sumę, sfinansujemy także remonty i odnowienie ogrodu oraz stypendia dla osób ze środowisk o niskich dochodach, umożliwiające im wzięcie udziału w kursach i specjalnych wydarzeniach, które będą organizowane w domu Tolkiena – mówią zaangażowani w projekt aktorzy.

Zbiórka potrwa trzy miesiące. Po upływie tego czasu nieruchomość zostanie sprzedana innym nabywcom.

źródło:

Zobacz więcej