RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sikorski namawia do pójścia drogą brexitu? Kuriozalny wpis ws. szczepionek

Szczepionka Pfizera zatwierdzona w Wielkiej Brytanii (fot. PAP/Rafał Guz)
Szczepionka Pfizera zatwierdzona w Wielkiej Brytanii (fot. PAP/Rafał Guz)

Jak sądzę, nie namawia pan minister, abyśmy poszli drogą Wielkiej Brytanii? – pyta byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego minister Michał Dworczyk. Szef KPRM na Twitterze odniósł się do wpisu, w którym europoseł PO zastanawia się, dlaczego Brytyjczycy zatwierdzili już szczepionkę na koronawirusa, a Polska nie, zarzucając „nieudolność” rządowi PiS.

Szczepionka przeciw COVID-19. Premier: Będzie darmowa i dobrowolna

Mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19; szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe – poinformował premier...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W środę rano brytyjski rząd poinformował, że szczepionka opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech uzyskała zgodę agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA na dopuszczenie do użycia, a szczepienia rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Sikorski pyta, Dworczyk odpowiada


Zarzuty nieudolności polskiemu rządowi stawia z tego powodu były minister spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL Radosław Sikorski.

„Chciałbym wiedzieć, dlaczego Wielka Brytania może zacząć szczepienia na COVID od najbliższego poniedziałku, a Polska dopiero od 1 lutego. Czy te dwa miesiące różnicy – i dodatkowe zgony oraz straty gospodarcze – nie są aby miarą nieudolności rządu PiS?” – pytał Sikorski na Twitterze. „Państwa UE z rozpoczęciem szczepień na koronawirusa czekają na dopuszczenie szczepionek przez Europejską Agencję Leków to, że Wielka Brytania dopuściła szczepionkę, to wynik wyjścia tego państwa z UE” – wyjaśniał w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Efekt brexitu


Minister, odpowiadając na wpis Sikorskiego, zaznaczył, że dopuszczenie na terytorium Wysp „to wynik wyjścia Wielkiej Brytanii z UE”.

Wszystkie kraje unijne czekają na dopuszczenie szczepionek przez Europejską Agencje Leków (EMA). Ale jak sądzę nie namawia Pan Minister abyśmy poszli drogą GB?” – podkreślił Dworczyk na Twitterze.

Szczepienia już za kilka dni


Wielka Brytania jest pierwszym państwem świata, które zaaprobowało tę szczepionkę. Obecnie trwa proces dopuszczania do użycia innej, którą opracowała firma farmaceutyczna AstraZeneca wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Oxfordzie. Szczepienia w Wielkiej Brytanii zaczną się w przyszłym tygodniu, a pierwszymi osobami, które mogą zostać zaszczepione, będą pensjonariusze domów opieki i ich opiekunowie. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że Polska ma złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki na Covid-19; szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

– Są widoki na to, by szczepienia rozpoczęły się od lutego – zapowiedział szef rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej