RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Koronawirus. KE podpisuje umowy z kolejnymi dostawcami szczepionek

Świat czeka na skuteczną i bezpieczną szczepionkę na koronawirusa (fot. PAP/EPA/BIONTECH SE / HANDOUT)
Świat czeka na skuteczną i bezpieczną szczepionkę na koronawirusa (fot. PAP/EPA/BIONTECH SE / HANDOUT)

Prowadzimy intensywne negocjacje w celu stworzenia zdywersyfikowanego portfolio szczepionek na COVID-19 dla obywateli Unii Europejskiej po uczciwych cenach – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker. Dodał, że trwają rozmowy z kilkoma firmami, które pracują nad obiecującymi prototypami preparatów. Przypomniał, że podpisano już kilka umów na dostawy szczepionek.

Pierwszy kraj zatwierdził preparat Pfizera. Szczepienia za kilka dni

Szczepionka przeciw koronawirusowi firm Pfizer i BioNTech została dopuszczona do użytku – zdecydowała Wielka Brytania jako pierwszy kraj na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Pierwsze porozumienie zawarto z firmą AstraZeneca. Dotyczy ono zakupu 300 mln dawek szczepionki, z opcją zakupu kolejnych 100 mln w imieniu państw członkowskich UE. Umowa weszła w życie po formalnym podpisaniu umowy przez AstraZeneca i Komisję w dniu 27 sierpnia.

18 września weszła w życie druga umowa KE z firmą farmaceutyczną, tym razem z Sanofi-GSK, która umożliwi zakup do 300 mln dawek szczepionki. 8 października KE zatwierdziła trzecią umowę – z firmą Johnson and Johnson, dotyczącą początkowego zakupu szczepionek dla 200 mln ludzi, a następnie zakupu dla dodatkowych 200 mln osób.

11 listopada unijni urzędnicy osiągnęli porozumienie z BioNTech-Pfizer w sprawie zakupu 200 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE, z opcją zakupu do 100 mln dodatkowych dawek. 17 listopada Komisja porozumiała się natomiast z CureVac na pierwszy zakup 225 mln dawek z możliwością zakupu dodatkowych 180 mln dawek, zaś 25 listopada zawarto porozumienia z firmą Moderna dotyczące początkowego zakupu 80 mln szczepionek, z opcją zakupu do 80 mln dodatkowych dawek.

Po rozpoczęciu pierwszej fali pandemii, gdy państwa członkowskie zamknęły swoje granice, unijni urzędnicy zdecydowali, że Komisja Europejska zaangażuje unijne środki finansowe i zasoby dla znalezienia szczepionki. Choć nie było pewne, kiedy uda się ją wprowadzić do komercyjnej sprzedaży i czy okaże się skuteczna, Komisja postanowiła nawiązać kontakty z szeregiem firm farmaceutycznych.

Niemcy: Zatwierdzanie szczepionki potrwa dłużej niż w Wlk. Brytanii

Niemcy zdecydowały się na dłuższą procedurę zatwierdzania szczepionek przeciw Covid-19 niż Wielka Brytania, gdzie odbędzie się szybki proces ich...

zobacz więcej

Wstępne kontrakty


Bruksela przekonywała, że nie można stawiać na jedną firmę, a rozmawiać z wieloma, bo nie wiadomo, która ma największą szansę na znalezienia odpowiedniego antygenu, który zagwarantuje odporność organizmu na COVID-19. Komisja przekonywała również, że wstępne kontrakty zabezpieczą UE przed niezdrową rywalizacją o dostęp do przyszłych szczepionek.

Wszystkie umowy przewidują, że gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w walce z koronawirusem, państwa członkowskie będą mogły ją kupić. Dostęp do dawek ma być proporcjonalny do wielkości populacji poszczególnych krajów unijnych.

Nie wiadomo jeszcze, jak rozdzielane byłyby szczepionki pomiędzy poszczególne kraje. Szef Rady europejskiej Charles Michel mówił na konferencji po jednym z wideoszczytów UE, że rozdział ma być „sprawiedliwy”. Decyzje w tej sprawie mają zapadać na późniejszym etapie. Temat ma pojawić się też na grudniowym szczycie Unii w Brukseli.

Strategia KE dotycząca umów i szczepionek przewiduje, że w zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek w określonym terminie Komisja finansuje – na podstawie umów zakupu z wyprzedzeniem – część kosztów, które producenci szczepionek muszą ponieść na początkowym etapie. Przekazane środki traktowane są jako zaliczka na szczepionki, które zostaną faktycznie zakupione przez państwa członkowskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej