RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KAS wykryła karuzelę VAT-owską. Skarb Państwa odzyskał ponad 50 mln

Spółka kupowała towar od zagranicznych dostawców, który następnie odsprzedawała na niemieckim rynku (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Funkcjonariusze mazowieckiej KAS skontrolowali spółkę zajmującą się handlem międzynarodowym, która zaniżyła wartość podatku VAT. Tym samym naraziła Skarb Państwa na stratę 50 mln zł – przekazała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska. Dodała, że dzięki kontroli spółka złożyła korekty i zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami.

KAS rozbiła grupę wyłudzającą VAT. Zablokowano parę milionów złotych

Jednostki Krajowej Administracji Skarbowej rozbiły karuzelę podatkową działającą w sześciu województwach. Grupa podmiotów obracała olejami...

zobacz więcej

Jak poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kontrolowana przez mazowiecką KAS spółka kupowała towar od zagranicznych dostawców, który następnie odsprzedawała na niemieckim rynku, korzystała ze zwolnienia tych dostaw od podatku VAT.

– Kontrolujący ustalili, że istniała sieć zarejestrowanych firm, które faktycznie nie prowadziły działalności gospodarczej, a ich celem było wyłudzenie podatku VAT – powiedziała Justyna Pasieczyńska.

„Sprzedaż dla kontrolowanej spółki byłą fakturowana przez zarejestrowaną na terytorium Polski spółkę córkę podmiotu zagranicznego, która pełniła funkcję bufora, czyli firmy mającej wzmocnić wiarygodność fakturowanych transakcji. W gronie podmiotów funkcjonujących w ujawnionym łańcuchu fakturowania dostaw była krajowa spółka, która pełniła rolę tzw. znikającego podatnika, czyli firmy, która wystawiała „puste” faktury niedokumentujące faktycznych zdarzeń gospodarczych – tłumaczyła.

Wskazała, że faktury wystawiane przez znikającego podatnika stanowiły podstawę do odliczenia podatku naliczonego od należnego na kolejnych etapach rzekomego obrotu.

Podrabiane piżamy z Chin. Aby je odnaleźć, celnicy przerzucili 23 tony ubrań

Ponad 2 tys. sztuk podrobionych pidżam z Chin przejęli funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Odkryli je w magazynie...

zobacz więcej

– Przy czym znikający podatnik sam nie uiszczał podatku należnego wynikającego z wystawianych faktur – podała.

– KAS wykazała, że skontrolowana firma w latach 2013-2014 zaniżyła wartość podatku, uwzględniła w swoich rozliczeniach faktury VAT, z których podatek nie został odprowadzony do urzędu skarbowego. Naraziła Skarb Państwa na straty ponad 50 mln zł – podkreśliła.

Dodała, że spółka złożyła korekty zeznań podatkowych. – Zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami – wyjawiła.

źródło:

Zobacz więcej