RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zakażeni koronawirusem mogą po raz drugi infekować innych

Nowe badania naukowców (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Nowe badania naukowców (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Osoby, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. Mogą też przechodzić Covid-19 w sposób cięższy, niż przy pierwszej infekcji – wynika z analiz hiszpańskich naukowców.

Nowa terapia przeciw grypie może pomagać przy COVID-19

Naukowcy opracowali nowy typ przeciwwirusowej terapii. W pierwszej kolejności skupili się na zwalczaniu grypy, ale liczą, że ich podejście będzie...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Badanie, z którego wnioski pracownicy madryckiego szpitala Gregorio Maranon opublikowali w środę, dotyczy przypadku hiszpańskiej pacjentki, która przebyła COVID-19 w kwietniu i w październiku. Zaznaczają oni, że nie chodzi o osobę, która znajduje się w grupie ryzyka.

Jak wskazali w komunikacie naukowcy, badanie pacjentki z Madrytu jest jednym z najbardziej kompleksowych, które dotychczas przeprowadzono i opisano w związku z ponownym zakażeniem koronawirusem. Zaznaczyli, że podobnych przypadków na świecie było dotychczas 27.

W oświadczeniu przekazanym hiszpańskim mediom naukowcy wskazali, że dotychczas nie wiedzieli, że osoba zakażona SARS-CoV-2 po raz drugi ma „duży potencjał” związany z zakażaniem otoczenia.

Dieta na czas pandemii. Warto pamiętać o rumianku

Naukowcy powtarzają, żeby w oczekiwaniu na szczepionkę przeciwko koronawirusowi, wzmocnić odporność za pomocą odpowiednio skomponowanego...

zobacz więcej

Zespół kierowany przez Dario Garcię de Viedmę odnotował również, że drugie zakażenie było znacznie poważniejsze dla pacjentki. Była ona leczona szpitalnie.

Ponownej infekcji nie wywołał szczep odpowiedzialny za pierwsze zakażenie


Hiszpańscy badacze wskazali, że szczep koronawirusa, który doprowadził do ponownego zachorowania kobiety na Covid-19, nie był obecny w jej organizmie w kwietniu, gdy doszło do pierwszej infekcji.
Wnioski hiszpańskich naukowców są zbieżne z opublikowanym w październiku przez tygodnik „Lancet” przypadkiem 25-letniego Amerykanina, u którego ponowne zakażenie nastąpiło po 48 dniach od potwierdzenia testem pierwszej infekcji. Badania wykazały, że ponownej infekcji nie wywołał szczep odpowiedzialny za pierwszą infekcję, a przebieg drugiego zakażenia był cięższy, pacjent wymagał hospitalizacji.

źródło:

Zobacz więcej