
W przygotowanej strategii na lata 2020-30 działania na rzecz niezależnego życia osób niepełnosprawnych są priorytetem, powiedział pełnomocnik rządu ds osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
Żyją wśród nas, są naszymi sąsiadami, mijamy ich na ulicach, część znajduje się w specjalnych ośrodkach – dzieci i dorośli, którzy urodzili się z...
zobacz więcej
– Chodzi o to, by osoba z niepełnosprawnością mogła samodzielnie decydować, gdzie mieszka, by mogła samodzielnie mieszkać, samodzielnie pracować i żeby otoczenie było tak ukształtowane, by nie było barier, które im to utrudniają – wyjaśnił wiceminister w wywiadzie dla Informacyjnej Agencji Radiowej.
Wiceminister Paweł Wdówik zwrócił uwagę, że bardzo dużo dzieje się w obszarze edukacji osób z niepełnosprawnościami. – W tej dziedzinie jesteśmy z pewnością jednymi z liderów europejskich – podkreślił wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej.
Dodał, że bardzo wiele badań prowadzonych przez osoby niepełnosprawne np. na Uniwersytecie Warszawskim, to bardzo ciekawe projekty naukowe i to w takich dziedzinach jak chociażby mikrobiologia czy chemia. – Tam osoby niepełnosprawne też studiują i robią kariery naukowe – zaznaczył wiceminister.
Dzięki temu wyrokowi – i mówię to przede wszystkim jako osoba niepełnosprawna – wreszcie mamy poczucie, że nikt nie odmawia z powodu...
zobacz więcej
Pełnomocnik zwrócił uwagę, że 70 proc. dzieci z niepełnosprawnościami uczy się już w szkołach ogólnodostępnych a nie w specjalnych.
– Robimy ogromne postępy i jedyne, co pozostaje, to życzyć sobie, by zmiany nastąpiły także w obszarze zatrudnienia – zaznaczył Paweł Wdówik.
Dodał, że ten obszar wymaga najgłębszych reform, gdyż Polska ma jeden z niższych wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych: 26 proc.
Pełnomocnik zwrócił uwagę, że teraz nowoczesne technologie pozwalają likwidować bariery ograniczające aktywność zawodową osób niepełnosprawnych. Stąd potrzeba daleko idących zmian, które pozwolą tym osobom realizować się zawodowo.