RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niepełnosprawni chcą żyć niezależnie. Wdówik o priorytetach rządu

Działania na rzecz osób niepełnosprawnych są priorytetem (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Działania na rzecz osób niepełnosprawnych są priorytetem (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W przygotowanej strategii na lata 2020-30 działania na rzecz niezależnego życia osób niepełnosprawnych są priorytetem, powiedział pełnomocnik rządu ds osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

„Alarm!”: Niepełnosprawni dotknięci żądaniami zwolenników aborcji

Żyją wśród nas, są naszymi sąsiadami, mijamy ich na ulicach, część znajduje się w specjalnych ośrodkach – dzieci i dorośli, którzy urodzili się z...

zobacz więcej

– Chodzi o to, by osoba z niepełnosprawnością mogła samodzielnie decydować, gdzie mieszka, by mogła samodzielnie mieszkać, samodzielnie pracować i żeby otoczenie było tak ukształtowane, by nie było barier, które im to utrudniają – wyjaśnił wiceminister w wywiadzie dla Informacyjnej Agencji Radiowej.

Wiceminister Paweł Wdówik zwrócił uwagę, że bardzo dużo dzieje się w obszarze edukacji osób z niepełnosprawnościami. – W tej dziedzinie jesteśmy z pewnością jednymi z liderów europejskich – podkreślił wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej.

Dodał, że bardzo wiele badań prowadzonych przez osoby niepełnosprawne np. na Uniwersytecie Warszawskim, to bardzo ciekawe projekty naukowe i to w takich dziedzinach jak chociażby mikrobiologia czy chemia. – Tam osoby niepełnosprawne też studiują i robią kariery naukowe – zaznaczył wiceminister.

Poinformował, że subwencja oświatowa na uczniów z niepełnosprawnościami przekroczyła 8 mld złotych. Wyjaśnił, że te ogromne środki pozwalają na to, by dzieci z niepełnosprawnościami mogły nie tylko się uczyć, ale też mieć dostosowane do swoich potrzeb zajęcia rehabilitacyjne czy wyrównawcze.

Wdówik: Wreszcie mamy poczucie, że nikt nie odmawia niepełnosprawnym prawa do życia

Dzięki temu wyrokowi – i mówię to przede wszystkim jako osoba niepełnosprawna – wreszcie mamy poczucie, że nikt nie odmawia z powodu...

zobacz więcej

Pełnomocnik zwrócił uwagę, że 70 proc. dzieci z niepełnosprawnościami uczy się już w szkołach ogólnodostępnych a nie w specjalnych.

Robimy ogromne postępy i jedyne, co pozostaje, to życzyć sobie, by zmiany nastąpiły także w obszarze zatrudnienia – zaznaczył Paweł Wdówik.

Dodał, że ten obszar wymaga najgłębszych reform, gdyż Polska ma jeden z niższych wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych: 26 proc.

Pełnomocnik zwrócił uwagę, że teraz nowoczesne technologie pozwalają likwidować bariery ograniczające aktywność zawodową osób niepełnosprawnych. Stąd potrzeba daleko idących zmian, które pozwolą tym osobom realizować się zawodowo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej