RAPORT

Pogarda

Grand Press za wywiad z „Margot”? Dziennikarze zszokowani „od prawa do lewa”

Michał Sz. i Beata Lubecka rozmawiali na początku września (fot. GRZEGORZ KRZYZEWSKI / FOTONEWS/Forum; PAP/Rafał Guz)
Michał Sz. i Beata Lubecka rozmawiali na początku września (fot. GRZEGORZ KRZYZEWSKI / FOTONEWS/Forum; PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Nie cichną kontrowersje po nominacji do nagrody Grand Press dla dziennikarki Radia ZET Beaty Lubeckiej. Informacja zszokowała środowisko dziennikarskie, a przedstawiciele różnych redakcji – choć podkreślają, że cenią sobie dorobek Lubeckiej – zdecydowanie krytykują kontrowersyjny wywiad z aktywistą LGBT Michałem Sz., „Margot”, za który otrzymała nominację. Oburzony sprawą dziennikarz „Wyborczej” Stanisław Skarżyński poinformował, że zrzeka się nagrody.

Czy filmiki z protestu obciążają „Margot”? Mamy odpowiedź policji

26 października podczas protestu na placu Trzech Krzyży w Warszawie Michał Sz., „Margot” miał zniszczyć auto wyrywając wycieraczkę, a następnie...

zobacz więcej

Wywiad z Michałem Sz. z początku września tego roku krytykowany był już po jego przeprowadzeniu – zarówno przez internautów jak i ekspertów.

Michał Sz. wzbudził kontrowersje m.in. wypowiedziami, w których usprawiedliwiał przemoc jako środek walki o interesy środowiska LGBTQ. Żądał też, by zwracać się do niego jak do kobiety z uwagi na „płeć społeczno-kulturową”. Zdaniem komentujących wywiad szkodził osobom LGBT, a aktywista swoimi działaniami wzbudza nienawiść i niechęć.

Krytyka Grand Press


Teraz, za sprawą nominacji do Grand Press, krytyka spadła także na prowadzącą rozmowę dziennikarkę, ale także organizatorów konkursu. „Od prawa do lewą dziennikarze piszą, że wywiad z Margot był zły. To się porobiło” – pisze dziennikarka „Wprost” Joanna Miziołek.

Komentarze do wywiadu Lubeckiej z „Margot”


W kolejnym wpisie na Twitterze przyznaje, że dziennikarka Radia ZET przeprowadziła wiele świetnych wywiadów, ale ten z „Margot” był tragiczny. Z kolei od Marcina Makowskiego z Wirtualnej Polski i „Do Rzeczy” obrywa się po części także organizatorom nagrody Grand Press. „Zamiast z ambasador, o LGBT mogłem porozmawiać z Margot. To byłaby wielka chwila dziennikarstwa” – pisze ironicznie publicysta.

Dziennikarz „GW”: Zrzekam się nagrody


O krok dalej idzie Stanisław Skarżyński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Poinformował, że zrzeka się swojej statuetki Grand Press z 2016 r., którą otrzymał za serię tekstów o Bartłomieju Misiewiczu, byłym rzeczniku ministerstwa obrony. Uderza też w Lubecką, stwierdzając, że jej wywiad zasługuje raczej na „nagrodę za antydziennikarstwo albo tytuł tępej dulszczyzny roku”.

Skarżyński uważa, że dziennikarka powinna zostać zwolniona „z hukiem” z pracy, a nagroda po tej nominacji „cuchnie homofobią i transfobią”. „Wstydźcie się, tak jak ja się wstydzę, że dostałem tę nagrodę” – stwierdził dziennikarz i dodał, że zwróci się do magazynu „Press”, organizatora konkursu, o wykreślenie go z listy nagrodzonych.
Bart Staszewski, aktywista LGBT znany z akcji rozwieszania tabliczek „strefa wolna od LGBT” na znakach wjazdowych do polskich miejscowości, nazwał Lubecką „szyderczą, nieprzygotowaną i transfobiczną”.

„Zdążyłem wymazać z pamięci ten żałosny wywiad, a tu taka niespodzianka” – skomentował. „Wstyd!” – dodał, zwracając się do redakcji magazynu „Press”.

Cały wywiad Beaty Lubeckiej z „Margot”


Cały wywiad Beaty Lubeckiej z „Margot” z 2 września tego roku dostępny jest do obejrzenia w serwisie YouTube:

Oprócz dziennikarki Radia ZET w kategorii Wywiad zostało jeszcze nominowanych sześć osób. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy 8 grudnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej