RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier odpowiada internautom. Padło pytanie o ferie i sylwestra

Trwa kolejna sesja Q&A z Mateuszem Morawieckim (fot. Krystian Maj/KPRM)
Trwa kolejna sesja Q&A z Mateuszem Morawieckim (fot. Krystian Maj/KPRM)

– Decyzja o feriach zimowych jest nieodwołalna – mówił premier, zapytany, czy może nastąpić zmiana w tej sprawie. Rząd chce, by „wszyscy zostali wtedy w domach”, zamiast wyjeżdżać. Od 19:30 na Facebooku trwa kolejna sesja Q&A (pytań i odpowiedzi) z premierem Mateuszem Morawieckim. Szef rządu odpowiada na pytania internautów dotyczące walki z koronawirusem. 

Prezydent: Uznanie dla górników ozdrowieńców, którzy oddają osocze

Transformacja energetyczna musi zostać zrealizowana, ale trzeba to uczynić w sposób sprawiedliwy, rozumny, z uwzględnieniem polskich realiów...

zobacz więcej

– Decyzja o feriach zimowych jest nieodwołalna. Spodziewamy się, że w czasie Świąt nastąpi większy ruch. Możne to być czas, kiedy nastąpi przyrost zachorowań. (…) Chcemy, by dzieci spędziły ten czas możliwie bez przemieszczania się – powiedział.

Premier został zapytany, o szczegóły dotyczące szczepionek na koronawirusa.

– Szczepionki będą absolutnie dobrowolne, ale i bezpłatne – mówił. Jak dodawał, szczepionki na grypę robi się co roku inne. – Tysiące specjalistów najwyższej klasy z najlepszych firm pracowało nad tą szczepionką. W niektórych krajach po 80-90 proc. ludzi chce się zaszczepić (…) Jest się czego bać, korzystajmy z tej szczepionki (…) Myślę, że to najlepszy sposób, by wybudować skuteczną zaporę przed być może trzecią czy czwartą falą epidemii – dodawał.

– Szczepionka, gdy przerwiemy łańcuch zakażeń, jest także najlepszą metodą ochrony miejsc pracy – podkreślał.

Padło również pytanie, o to czy będzie możliwe spędzenie sylwestra w szerszym gronie.

– Rok 2020 nie jest rokiem normalnym. Jeszcze poczekajmy, ograniczmy nasze kontakty społeczne, przestrzegajmy przepisów, zostańmy w gronie rodziny, tak by nie doszło do gwałtownego przyrostu zakażeń. To są zalecenia specjalistów. Proszę zwrócić uwagę, że są w Europie państwa, które wprowadziły nawet godzinę policyjną. Ograniczenie mobilności jest krytycznie ważne – podkreślał.

Były poseł w śpiączce. Walczy o życie z COVID-19, koledzy apelują o modlitwę

Były poseł Janusz Sanocki walczy z COVID-19 w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Jest w śpiączce farmakologicznej i leży pod respiratorem. Jego...

zobacz więcej

Premier o łóżkach covidowych: Sytuacja się poprawia


Premier mówił o tym, że obecnie jest 40 tys. wolnych łóżek covidowych przygotowanych dla pacjentów, a 20 tys. łóżek jest zajętych. – Ta sytuacja się poprawiła w ostatnich kilku dniach – więcej mamy łóżek przybywających w systemie niż nowych pacjentów COVID – dodał.

Szef rządu pytany, czy jest sens organizować szpital na Stadionie Narodowym, bo nie wydaje się, żeby był problem z brakiem łóżek, odpowiedział, że on się bardzo cieszy, że „łóżka w szpitalach rezerwowych nie są zajęte”.

– Pamiętacie państwo w październiku, na początku listopada, gwałtownie przybywało chorych, gwałtowanie przybywało również chorych wymagających hospitalizacji i wtedy podejmowaliśmy decyzje o szybkim tworzeniu szpitali rezerwowych, które nazwaliśmy czwartą linią obrony – powiedział Morawiecki i dodał, że trzy pierwsze „linie obrony” to były obostrzenia i zasady: dystans, dezynfekcja, maseczki.

Jak dodał, „szpitale rezerwowe to nasza twarda rezerwa na okoliczność, gdyby z powrotem uderzyła np. trzecia fala, a szczepionki jednak by nie dojechały ani w lutym, ani w marcu”. – Musimy być na to gotowi – powiedział szef rządu.

Gdzie musimy zasłaniać usta i nos? Jest rozporządzenie

Od dzisiaj obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem...

zobacz więcej

Premier: wpompujemy w przedsiębiorstwa będące w tarapatach do ok. 35 mld zł


Premier został zapytany przez internautę, czy polska gastronomia może liczyć na szybką, realną i odpowiednią pomoc, bo zwolnienie z ZUS i dopłata do wynagrodzeń jest zupełnie niewystarczająca by przetrwać.

– Zwolnienia z ZUS i dopłata do wynagrodzeń to nie jest małe wsparcie - to jest wsparcie wielomiliardowe. W skali całej gospodarki wpompujemy w przedsiębiorstwa będące dzisiaj w tarapatach do ok. 35 mld zł – odpowiedział.

Dodał, że „w różnych środkach, instrumentach finansowych przeznaczyliśmy na ratowanie polskich firm i polskich miejsc pracy z budżetu państwa polskiego ok. 170-180 mld zł”.

„W walce z pandemią oczywiście popełniamy błędy, ale staramy się na nich uczyć”


Morawiecki został zapytany o błędy, jakie popełnił rząd w walce z pandemią koronawirusa. – Generalnie oczywiście, że popełnialiśmy błędy i muszę z pokorą powiedzieć, że zapewne będą się one zdarzać w przyszłości, ale staramy się na tych błędach uczyć – odpowiedział premier.

Jako przykład błędu popełnionego przez rząd w walce z pandemią, Morawiecki wymienił decyzję związaną z zamknięciem cmentarzy tuż przed 1 listopada.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej