RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

COVID-19. Nowa metoda pozwala wykryć niewidoczne inaczej zmiany w płucach

Do badania wykorzystano nową technikę diagnostyczną (fot. Shutterstock/Supawadee56)
Do badania wykorzystano nową technikę diagnostyczną (fot. Shutterstock/Supawadee56)

Zmiany w płucach przy użyciu rezonansu magnetycznego oraz gazu ksenonu mogą być wykrywane u pacjentów z COVID-19 nawet trzy miesiące po zakażeniu – wynika ze wstępnych badań brytyjskich specjalistów. Inne metody nie wykazywały żadnych uszkodzeń.

Zespół pocovidowy u dzieci. Lekarze alarmują

Przybywa dzieci z ciężkimi objawami PIMS-TS, czyli pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego ujawniającego się po przebytym COVID-19. Często...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Do badania wykorzystano nową technikę diagnostyczną polegającą na użyciu rezonansu magnetycznego oraz gazu ksenonu wdychanego przez pacjenta w trakcie próby – informuje BBC News. Taka metoda pozwala lepiej zobrazować stan płuc chorego po COVID-19 – twierdzi kierujący badaniami prof. Fergus Gleeson z Oxford University.

Testy na pacjentach


Pierwsze testy przeprowadzono na grupie 10 pacjentów w wieku od 19. do 69. roku życia. U ośmiu z nich nastąpiło spłycenie oddechu i pojawiły się objawy zmęczenia trzy miesiące po chorobie wywołanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

W czasie choroby żaden z tych chorych nie wymagał w szpitalu pobytu na oddziale intensywnej terapii ani wentylacji. Również tradycyjne metody obrazowania nie wykazywały zmian w płucach. Tymczasem ksenon w połączeniu z rezonansem magnetycznym pozwalał wykryć te miejsca w płucach, w których tlen wdychanego powietrza nie przenika prawidłowo do krwiobiegu.

Naukowcy wyjaśnili, dlaczego grypa bywa śmiertelna

Naukowcy wyjaśnili, dlaczego niektóre infekcje grypowe prowadzą do bakteryjnego zapalenia płuc, które co roku zabija wiele osób. Na łamach PNAS...

zobacz więcej

Badania będą powtórzone


Prof. Gleeson zapowiada, że powtórzy badania na większej grupie 100 pacjentów, by sprawdzić, czy podobne zmiany w płucach występują także u osób, które były zarażone koronawirusem, ale nie wymagały pobytu w szpitalu i odczuwały mniej poważne dolegliwości COVID-19. Specjalista zamierza też sprawdzić, jak bardzo pocovidowe nieprawidłowości są trwałe i czy po pewnym czasie płuca się regenerują.

– Oczekiwałem, że występują pewne uszkodzenia płuc, ale nie w takim stopniu, jak obserwowaliśmy – podkreśla specjalista. Dodaje, że chce sprawdzić, czy dochodzi do nich jedynie u osób po 60. roku życia, czy też zdarzają się u pacjentów zakażonych koronawirusem w różnym wieku, nawet u tych, którzy nie wymagali pobytu w szpitalach.

Prof. Gleeson podejrzewa, że uszkodzenie płuc występujące po chorobie COVID-19 mogą być powodem występującego przez kilka miesięcy złego samopoczucia niektórych osób.

źródło:

Zobacz więcej