RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kibice na igrzyskach w Tokio. Cudzoziemcy mają zrobić testy. A szczepienia?

Zagraniczni kibice będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)
Zagraniczni kibice będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)

Zagraniczni kibice będą mogli przylecieć do Tokio na letnie igrzyska olimpijskie – poinformowali organizatorzy. Warunkiem nie będzie zaszczepienie się przeciwko Covid-19. To właśnie przez pandemię impreza została przełożona o rok.

Igrzyska olimpijskie w Tokio przełożone

Igrzyska w Tokio oficjalnie zostały przełożone na 2021 r. – poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Wcześniej z taką propozycją w związku z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Ilu kibiców będzie mogło przylecieć do Tokio, zostanie ustalone wiosną. Nie planujemy jednak zamknięcia granic, nie będzie też wymagane szczepienie na Covid-19 przy wjeździe fanów do Japonii – poinformowano na zorganizowanej specjalnie konferencji prasowej.

– Obowiązkowe będzie jednak ściągnięcie odpowiedniej aplikacji, która umożliwi szybkie wykrycie zakażenia. Wszyscy – bez wyjątków – będą musieli chodzić w maseczkach – podkreślono.

Dotychczas sprzedano prawie 5,5 mln wejściówek, w tym 4,5 mln wśród Japończyków.

Restrykcje podczas igrzysk


– Kibice, którzy przedstawią przy wjeździe do kraju negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, zrobiony w ostatnich 48 godzinach oraz będą mieli w telefonie odpowiednią aplikację, zostaną wpuszczeni i nie będą musieli przebywać na dwutygodniowej kwarantannie – potwierdził przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Toshiro Muto. Z kolei sami sportowcy będą musieli także przedstawić odpowiedni wynik testu na obecność koronawirusa. Ponadto będą przechodzić testy co 4-5 dni, bez względu na to, czy będą wykazywali jakiekolwiek objawy choroby. W wiosce olimpijskiej ma powstać specjalne Centrum Medyczne odpowiedzialne tylko za robienie testów. Organizatorzy będą też apelować do wszystkich Komitetów Olimpijskich, by zawodnicy przebywali jak najkrócej w wiosce.

– Będę apelować do wszystkich Komitetów Olimpijskich, by sportowcy, którzy zakończyli swój start, od razu opuszczali Japonię – dodał Muto.

źródło:
Zobacz więcej