RAPORT

Pogarda

Padł rekord mrozu. W niewielkiej wiosce termometry zszokowały meteorologów

Mróz ma niebawem odpuścić (fot. PAP/EPA/Toms Kalnins)
Mróz ma niebawem odpuścić (fot. PAP/EPA/Toms Kalnins)

Najnowsze

Popularne

Noc z wtorku na środę była najmroźniejszą od ostatniej zimy. W niewielkiej wsi na Podkarpaciu zanotowano oficjalnie prawie -20 stopni. – To szczególna lokalizacja – mówi portalowi tvp.info rzecznik IMGW. Opisuje też, jaka temperatura czeka nas w kolejnych dniach i nocach.

Nadciąga siarczysty mróz. IMGW wydaje alerty

IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed siarczystym mrozem. Ostrzeżenia obowiązywać będą dzisiejszej nocy w kilku powiatach. Spodziewa się, że...

zobacz więcej

Prognozy się sprawdziły


We wtorek popołudniu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia przed silnym mrozem w kilku powiatach na południu Polski. Prognoza się sprawdziła, wczorajsza noc była bardzo mroźna.

Prawie w całym kraju w nocy był mróz, im dalej na południe, tym chłodniej. I tak np. w Zakopanem odnotowano -12,4 st. mrozu. Najcieplej zaś było tej nocy w Świnoujściu – 3 stopnie na plusie.

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski w rozmowie z portalem tvp.info potwierdza, że to nie w Zakopanem było tej nocy najzimniej. Ekstremalnie niską temperaturę zanotowano we wsi w gminie Cisna nad Solinką.

Chodzi o Żubracze. – Na naszych stacjach w tej miejscowości odnotowano w nocy -18,2 st. To jedyne takie miejsce, gdzie było zimniej, niż przewidywano, czyli poniżej -16 st. To najchłodniejsza wartość tej zimy – mówi rzecznik.

Zaznacza, że w Żubraczach wielokrotnie dochodziło już do takich odchyleń od normy.

Walijewski pytany, jaka temperatura czeka nas w najbliższych dniach wskazał, że na pewno będzie się poprawiać. – W weekend będziemy mieli nawet 10, 12 st. na plusie, więc jesień powraca – dodaje. Mówi, że teraz noce będą cieplejsze, zaś za kilka dni gdzieniegdzie wystąpi mróz, ale niewielki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej