SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Schetyna o aborcji. „Wszyscy tego chcemy”

Grzegorz Schetyna coraz częściej wypowiada się o aborcji, w innym tonie niż szefostwo partii (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Grzegorz Schetyna coraz częściej wypowiada się o aborcji, w innym tonie niż szefostwo partii (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Platforma Obywatelska powinna mieć inicjatywę, jak rozwiązać problem wokół aborcji, pomysł na referendum może być przykładem takiej inicjatywy – oznajmił były szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Aborcja. „Schet” znowu namieszał. „Jak wychodzi z nory, to zawsze z planem”

Były szef Platformy Grzegorz Schetyna namieszał w szeregach KO słowami o aborcji. Politycy tej frakcji komentują, że powiedział samą prawdę. Inni,...

zobacz więcej

Kompromis Schetyny ws. aborcji


Schetyna był pytany w TVN24 o swój pomysł przeprowadzenia referendum w sprawie aborcji, który został skrytykowany nawet przez niektórych polityków PO.

– Opozycja, Platforma Obywatelska jako największa partia opozycyjna powinna mieć inicjatywę polityczną. Trzeba stanąć po stronie kobiet, pomyśleć, w jaki sposób zastąpić zdemolowany przez Kaczyńskiego i Przyłębską kompromis z 1993 r. – podkreślił polityk.

– Jest pytanie, w jaki sposób dojść do nowej umowy społecznej, zagwarantować prawa kobiet, bo ja rozumiem, że wszyscy tego chcemy – mówił Schetyna.

Schetyna: ulica to nie rozwiązanie


– Jeżeli nie referendum, odwołanie się do woli narodu, to w takim razie co? – pytał. – Jeśli są inne pomysły, to bardzo proszę – apelował.

Podkreślił, że prawa kobiet można zagwarantować, „budując sensowne instrumentarium prawne i nową umowę społeczną”. – Jak do tego dojść? Tylko na ulicy? To jest niemożliwe. W tym parlamencie? To jest niemożliwe – ocenił były szef PO.

Stąd referendum jest jednym z pomysłów. – To oczywiście kwestia przygotowania pytań, komitetu referendalnego, kierunku, w który trzeba pójść; ale uważam, że debata jest potrzebna, bo nie możemy zostawić kobiet bez wsparcia – podkreślił Schetyna.

źródło:
Zobacz więcej