RAPORT

Pogarda

Kontaktował się z obcą cywilizacją, walczył na nim Bond. Runął słynny radioteleskop

Radioteleskop Arecibo funkcjonował od 57 lat (fot. UCF)
Radioteleskop Arecibo funkcjonował od 57 lat (fot. UCF)

Najnowsze

Popularne

Potężny, trzystumetrowy radioteleskop w Obserwatorium Arecibo uległ zniszczeniu. Służył astronomii i badaniom kosmosu przez 57 lat. Właśnie tym radioteleskopem Aleksander Wolszczan odkrył pierwszy pozasłoneczny układ planetarny. Arecibo nadawał też wiadomości do potencjalnych obcych cywilizacji, a do popkultury trafił m.in. dzięki filmowi „GoldenEye” z Jamesem Bondem.

Potężny teleskop przegrał z czasem. Niegdyś walczył na nim James Bond

Jeden z najciekawszych i najcenniejszych przyrządów badawczych w historii nauki kończy pracę. Szerokokątny 305-metrowy radioteleskop Arecibo w...

zobacz więcej

Katastrofę potwierdził komunikat amerykańskiej National Science Foundation zamieszczony na twitterowym profilu tej fundacji.

Długa historia uszkodzeń Arecibo


Katastrofa nastąpiła o godz. 6.55 lokalnego czasu (godz. 12.55 polskiego czasu) we wtorek. Uszkodzeniu uległa jedna z wież podtrzymujących konstrukcję (południowo-zachodnia), w efekcie czego ważąca 900 ton platforma spadła na 305-metrową czaszę teleskopu. Na skutek upadku uszkodziły się też dwie kolejne wieże i okoliczne budynki obserwatorium.

Wcześniej w sierpniu 2020 r. urwał się jeden z kabli podtrzymujących metalową platformę i spadając uszkodził panele w czaszy radioteleskopu na długości około 30 metrów. Oceniono wtedy szkody i zastanawiano się nad możliwościami naprawy, ale 6 listopada urwał się kolejny kabel. W drugiej połowie listopada amerykańska agencja National Science Foundation, do której należy Obserwatorium Arecibo, ogłosiła decyzję o zakończeniu pracy teleskopu. Radioteleskop Arecibo służył astronomii i badaniom kosmosu przez 57 lat. Pierwsze obserwacje wykonał w 1963 r. W 1968 r. uzyskano nim dowód na istnienie gwiazd neutronowych. Często był wykorzystywany w radarowych badaniach Układu Słonecznego.

Nie żyje gwiazda filmu o przygodach Jamesa Bonda

W wieku 76 lat zmarła Margaret Nolan, artystka, którą można było zobaczyć w sekwencji otwierającej film „Goldfinger” z filmowej serii o przygodach...

zobacz więcej

To właśnie tym radioteleskopem polski astronom Aleksander Wolszczan odkrył pierwszy pozasłoneczny układ planetarny. Instrument służył też do wielu innych badań astronomicznych, a nawet wysłano nim wiadomość do potencjalnych cywilizacji pozaziemskich.

Pokonany przez Chińczyków


305-metrowy radioteleskop był przez wiele lat największym pojedynczym instrumentem tego rodzaju na świecie. W 2016 r. prześcignął go chiński radioteleskop FAST o średnicy 500 metrów.

Radioteleskop Arecibo zagościł też w kulturze. Wystąpił w filmach fabularnych „Kontakt” z 1997 r., „Gatunek” z 1995 r., a także w jednym z filmów z serii o agencie Jamesie Bondzie – „GoldenEye” z 1995 r. oraz w jednym z odcinków serialu „Z Archiwum X”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej