RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tłum chętnych chce do Terytorialsów. Wystarczy parę kroków

Do Wojsk Obrony Terytorialnej nadal zgłaszają się chętni. Żołnierze są mocno zaangażowani w pomoc w wielu miejscach w związku z pandemią koronawirusa. Terytorialsi szkolą się też wciąż do pracy w różnych warunkach. O formach rekrutacji w TVP Info mówił rzecznik prasowy WOT płk Marek Pietrzak.

Tłum chętnych chce do Terytorialsów. Wystarczy parę kroków

Do Wojsk Obrony Terytorialnej nadal zgłaszają się chętni. Żołnierze są mocno zaangażowani w pomoc w wielu miejscach w związku z pandemią...

zobacz więcej

Rzecznik zachęcał do zapoznania się z informacjami na portalu zostanzolnierzem.pl. – Tam można bez wizyty w wojskowej komendzie uzupełnień złożyć wniosek o powołanie do służby – mówił płk Marek Pietrzak.

Zaznaczył, że można też osobiście złożyć wniosek papierowy przez e-PUAP lub skontaktować się z rekruterami.

– W każdej brygadzie jest po kilku, kilkunastu rekruterów – takich headhunterów, którzy łowią kolejnych ochotników – wyjaśniał. To oni przyjadą do ochotników, aby zająć się procesem rekrutacji.

Proces rekrutacyjny


Jak zaznaczył, ważna jest dobra kondycja zdrowotna. – Trzeba przejść komisję lekarską, psychotesty. To dwa główne elementy samej kwalifikacji – mówił płk Pietrzak.

Później odbywa się też rozmowa kwalifikacyjna. – I potem już oczekiwanie na wydanie karty powołania – dodał.

Dziennikarka TVP zaciągnęła się do terytorialsów [WIDEO]

zobacz więcej

W tej chwili prawie 5 tys. Polaków jest na różnym procesie rekrutacji do Terytorialsów.

Przeszkodą przystąpienia do WOT-u może być wcześniej orzeczona kategoria zdrowia, która nie pozwala na służbę wojskową.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Powstały na początku 2017 r.

Wojska te opierają swój potencjał na ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, żołnierze mogą pogodzić życia rodzinne i zawodowe ze służbą.

Misja: obrona i wsparcie


Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju jest to m.in. przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i zwalczanie ich skutków oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT ma być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej