RAPORT

Pogarda

Boże Narodzenie z koronawirusem. Ekspertka ostrzega

Do świąt zostały trzy tygodnie (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER, zdjęcie ilustracyjne)
Do świąt zostały trzy tygodnie (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

W tym roku na Święta Bożego Narodzenia z rodziną spotkam się poprzez komunikator – powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Zaznaczyła, że powinniśmy zachować szczególną ostrożność ze względu na pandemię koronawirusa.

Mazowsze: Będą dodatkowe pieniądze na walkę z COVID -19

Mazowsze uruchamia dodatkowe 105 mln zł na walkę z COVID-19, z czego 90 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej – poinformował marszałek...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

We wtorek resort zdrowia poinformowało o 9105 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podkreśliła, że obecna sytuacja stabilizacji liczby zachorowań „jest bardzo wątła”, bo po weekendzie resort zdrowia z reguły raportuje mniejszą liczbę zakażonych.

Ekspertka przestrzegła przed nadmiernym optymizmem – wyruszeniem do galerii handlowych, a w późniejszym terminie – na święta do dalszej rodziny.

Powinniśmy zachować się z dużą odpowiedzialnością. Pomyślmy o pozostaniu w domach, w ścisłym gronie rodzinnym, a gdy wychodzimy z domu – pamiętajmy o maseczkach i zachowaniu dystansu – dodała.

Musimy przestrzegać obostrzeń


– Te zasady nie ulegają zmianie. Jeśli chcemy się uchronić przed tym, by w styczniu nie zagroziło nam kolejne zwiększenie liczby zakażeń, musimy w dalszym ciągu karnie przestrzegać wszystkich tych obostrzeń – przypomniała ekspertka.

Organizacja szpitala tymczasowego na Okęciu na finiszu

Finalizowane są prace przy organizacji i budowie wojskowego szpitala tymczasowego w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu;...

zobacz więcej

Prof. Szuster-Ciesielska zauważyła, że tegoroczna sytuacja będzie trudna dla wszystkich, bo Święta Bożego Narodzenia są dla Polaków szczególnym czasem.

– Spędźmy jednak te święta w jak najbliższym gronie, nie wyjeżdżajmy, bo może mieć to konsekwencje. Sama podjęłam trudną decyzję o pozostaniu w domu, a z rodziną połączę się za pośrednictwem internetowego komunikatora – powiedziała.

W jej ocenie „wielogodzinne przebywanie kilku lub kilkunastu osób w jednym pomieszczeniu, słabo wietrzonym, sprzyja roznoszeniu wirusa, jeśli jedna osoba będzie zakażona” – przestrzega.

Bezwzględnie wymieniać maseczki


Ekspertka dodała, że w ostatnim czasie mamy większą wilgotność powietrza. Oznacza to, że maseczki szybciej wilgotnieją zarówno od powietrza, jak i od naszego oddechu. Dlatego należy je bezwzględnie wymieniać, gdy tylko staną się wilgotne, bo wirusy szybciej „przyklejają się” do mokrych powierzchni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej