RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Badania: koronawirus przybył do USA szybciej, niż dotychczas sądzono

Dotychczas sądzono, że na terytorium Stanów Zjednoczonych pierwszy przypadek zakażenia miał miejsce 19 stycznia br.(fot. John Lamparski/NurPhoto via Getty Images)
Dotychczas sądzono, że na terytorium Stanów Zjednoczonych pierwszy przypadek zakażenia miał miejsce 19 stycznia br.(fot. John Lamparski/NurPhoto via Getty Images)

Już w połowie grudnia niektórzy Amerykanie zakażeni byli koronawirusem SARS-CoV-2, wynika z najnowszych badań Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). To o miesiąc wcześniej niż pierwszy potwierdzony dotychczas przypadek zakażenia koronawirusem w USA.

„Operation Warp Speed”, czyli co łączy „Star Trek” ze szczepieniami przeciw COVID-19

Prędkość warpowa – bo tak tłumaczyć należy pojęcie „warp speed”, to szybkość, z jaką porusza się statek kosmiczny z legendarnego serialu science...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Badanie, którego wyniki opublikowano w poniedziałek, wykazało obecność wirusa w 106 z 7389 pobrań krwi dla Czerwonego Krzyża w dziewięciu stanach między 13 grudnia 2019 a 17 stycznia 2020 r. Czerwony Krzyż przekazał próbki do CDC w celu zbadania ich pod kątem przeciwciał SARS-CoV-2.

39 próbek, w których je wykryto, dotyczy Zachodniego Wybrzeża – stanów Waszyngton, Oregon i Kalifornia, gdzie krew pobierano od pacjentów od 13 do 16 grudnia. Pozytywny rezultat dało także kolejnych 67 próbek ze Wschodniego Wybrzeża i Środkowego Zachodu – ze stanów Connecticut, Iowa, Massachusetts, Michigan, Rhode Island i Wisconsin. Te zostały pobrane między 30 grudnia a 17 stycznia.

Pacjent „zero”


„Wyniki raportu sugerują, że zakażenia SARS-CoV-2 mogły występować w USA w grudniu 2019 r., wcześniej, niż było to uznawane” – poinformowało CDC. Pierwszy przypadek SARS-CoV-2 zdiagnozowano na terytorium Stanów Zjednoczonych 19 stycznia u osoby, która wróciła z Chin – przypomina portal The Hill.

Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym epidemią krajem świata – zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Na COVID-19 zmarło dotąd 270 509 Amerykanów, a ponad 13,7 mln testów dało wynik pozytywny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej