RAPORT

Wojna na Ukrainie

Terlecki: Możemy uniknąć weta, jeżeli zostaną wycofane te pomysły

We wtorek odbyło się posiedzenie Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy (fot. PAP/Paweł Supernak)
We wtorek odbyło się posiedzenie Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy (fot. PAP/Paweł Supernak)

Obrona suwerenności, zarówno politycznej jak i ekonomicznej, jest istotna; będziemy chcieli uniknąć weta ws. budżetu UE, jeżeli będzie to możliwe, czyli jeśli zostaną wycofane pomysły kierowane pod adresem Polski i Węgier – powiedział Ryszard Terlecki (PiS) po posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy.

„Kolejne państwa zaczynają zadawać pytania”. Rzeczniczka PiS o negocjacjach w UE

Stanowisko Polski w sprawie negocjacji budżetowych w UE jest niezmienne: Polska zabiega, by to UE stosowała zasadę praworządności i żeby ta zasada...

zobacz więcej

We wtorek odbyło się posiedzenie Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Uczestniczyli w nim m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Obecni byli liderzy współtworzących Zjednoczoną Prawicę ugrupowań: szef Porozumienia, wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, szef Solidarnej Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceszef resortu z Solidarnej Polski Sebastian Kaleta oraz wiceszef MAP Janusz Kowalski (SP).

– Omawialiśmy sprawy bieżące w tym sprawy budżetu UE i kwestie, które są przed nami w Unii Europejskiej. Zgodziliśmy się, że obrona suwerenności, zarówno politycznej jak i ekonomicznej, jest istotna. Zgodziliśmy się też w tym, że także UE jednak nie może działać poza Traktatami i nie może łamać prawa, które sama ustanowiła i które ją obowiązuje – powiedział dziennikarzom Terlecki po zakończeniu posiedzenia.

Weto nieuniknione?Na pytanie, czy była zgoda co do możliwości zgłoszenia weta i czy były głosy przeciwne, Terlecki odpowiedział: „Będziemy oczywiście chcieli uniknąć weta, jeżeli będzie to możliwe, to znaczy jeżeli zostaną wycofane te pomysły, które są kierowane pod adresem nas i Węgier".

Pytany o to, że holenderska Izba Reprezentantów podjęła uchwałę obligującą swój rząd do postawienia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości za naruszenie praworządności, Terlecki podkreślił, że Holandia jest przed wyborami. – Można się tam spodziewać różnych działań ze strony tych sił, które walczą w kampanii wyborczej – zauważył wicemarszałek Sejmu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej