RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Portugalii po spotkaniu z szefem RE: Nie ma planu B

Antonio Costa wypowiedział się nt. unijnego budżetu (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL)
Antonio Costa wypowiedział się nt. unijnego budżetu (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL)

Premier Portugalii Antonio Costa zapewnił w Brukseli, że jego kraj popiera uzgodnienia ws. pakietu budżetowego, jakie UE zawarła w lipcu, a także wypracowane w negocjacjach z PE rozwiązania dotyczące praworządności. – Nie ma planu B na blokowanie budżetu Unii Europejskiej. Jedynym rozwiązaniem jest koniec siłowania się przez Polskę i Węgry – powiedział po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

„Dość zginania karku, Holandia sama ma problem z praworządnością”

– Zostało wydane orzeczenie TSUE, że jeżeli gdzieś może być łamana praworządność, to w Holandii – powiedział minister Michał Wójcik komentując...

zobacz więcej

– Nie możemy otwierać porozumień, które zostały osiągnięte. W lipcu byliśmy tutaj przez pięć dni i cztery noce, aby osiągnąć to historyczne porozumienie. To jest zrobione, czas na otwieranie go minął – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Costa.

Jak przypomniał, po tym porozumieniu były negocjacje i kompromis Rady Europejskiej z Europarlamentem ws. mechanizmu warunkowości.

– Musimy znaleźć sposób na rozwiązanie problemów, szanując jednocześnie porozumienia, które zostały wypracowane – stwierdził polityk.

Jak zaznaczył, wartości unijne są nie tylko warunkiem członkostwa w UE, ale czymś znacznie więcej. – To są warunki, aby być w UE i w niej pozostać – oświadczył Costa.

źródło:
Zobacz więcej