RAPORT

Wojna na Ukrainie

Organizacja szpitala tymczasowego na Okęciu na finiszu

W najbliższych dniach szpital tymczasowy na Okęciu otrzyma łóżka (fot. PAP/Paweł Supernak)
W najbliższych dniach szpital tymczasowy na Okęciu otrzyma łóżka (fot. PAP/Paweł Supernak)

Finalizowane są prace przy organizacji i budowie wojskowego szpitala tymczasowego w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu; szpital został wyposażony w sprzęt medyczny potrzebny do rozpoczęcia funkcjonowania – podało MON. Resort poinformował też, że rozpoczęto proces formowania szpitala halowego zlokalizowanego przy Wojskowym Instytucie Medycznym na ul. Szaserów w Warszawie.

Wybudowany przez Orlen szpital tymczasowy w Płocku oddany do użytku

Do użytku i dyspozycji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku przekazano szpital tymczasowy, wybudowany na terenie centrum...

zobacz więcej

W komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej podkreślono, że szpital tymczasowy w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu będzie przyjmował pacjentów dopiero w momencie, w którym inne szpitale (w tym pozostałe szpitale tymczasowe) na terenie Warszawy przestaną być wydolne.

„Aktualnie nie zachodzi potrzeba wykorzystywania tego typu placówki, gdyż liczba łóżek i respiratorów w systemie jest wystarczająca” – czytamy w komunikacie.

Lekarze ze szpitala na ul. Szaserów w Warszawie


Poinformowano w nim, że w najbliższych dniach szpital tymczasowy na Okęciu otrzyma łóżka. Zaznaczono, że „te, które zostały dostarczone, nie spełniały wysokich medycznych norm”.

Szpital tymczasowy w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu jest budowany pod patronatem Wojskowego Instytutu Medycznego. MON podało w komunikacie, że opiekę nad pacjentami zapewnią m.in. lekarze ze szpitala na ul. Szaserów w Warszawie.

Mazowsze: Będą dodatkowe pieniądze na walkę z COVID -19

Mazowsze uruchamia dodatkowe 105 mln zł na walkę z COVID-19, z czego 90 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej – poinformował marszałek...

zobacz więcej

Jak podkreślono, szpital został zbudowany w koncepcji modułowej i ma zapewnić wysoką jakość procesu leczenia chorych na COVID-19 oraz gwarantować maksymalne bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego. Szpital może pomieścić 250 łóżek, w tym 30 intensywnej terapii. Będzie mógł przyjąć pacjentów zarówno wymagających intensywnej terapii, jak i do leczenia zachowawczego. Szpital będzie obsługiwał pacjentów z Warszawy i regionu.

„W zorganizowaniu szpitala wykorzystano doświadczenia zebrane podczas wiosennych misji medycznych we Włoszech i USA. Ich koordynator – kpt. dr n. med. Jacek Siewiera pełni funkcję dyrektora medycznego placówki” – zaznaczono w komunikacie.

Szpital halowy WIM


MON poinformowało, że rozpoczęto również proces formowania szpitala halowego zlokalizowanego przy Wojskowym Instytucie Medycznym na ul. Szaserów w Warszawie. „Szpital halowy WIM budowany jest wg koncepcji funkcjonalnej opracowanej przez ekspertów medycznych WIM na bazie doświadczeń z leczenia Covid-19 w klinikach WIM oraz obserwacji z misji zrealizowanych poza granicami kraju” – czytamy.

„Potencjał szpitala to 66 łóżek wyposażonych w respiratory i kardiomonitory, z czego 60 wyposażone będzie w standardzie pozwalającym na intensywną opiekę medyczną” – podkreślono. Szpital będzie przygotowany do leczenia najcięższych przypadków zakażeń; będzie też posiadał niezależne urządzenia do diagnostyki obrazowej (TK i RTG).

„Maksymalny potencjał szpitala może być rozwinięty do 120 łóżek respiratorowych. Szpital będzie jednocześnie pełnić funkcję ośrodka szkoleniowego dla kadry medycznej, kierowanej następnie do pracy w innych szpitalach tymczasowych” – czytamy w komunikacie.

MON podało, ze zamówienia sprzętu medycznego są w trakcie wykonania. Jak zaznaczono, „30 proc. dostaw zostanie zrealizowanych do połowy grudnia natomiast 70 proc. do maksymalnie końca stycznia 2021 r.”

Projekt finansowany ze środków resortu obrony


Resort obrony poinformował, że umowa z wykonawcą inwestycji, tj. firmą Strabag sp. z o. o. zostanie podpisana przez WIM 2 grudnia. Termin wykonania zadania przewidziany jest na 29 stycznia 2021 r.

MON podkreśla, że projekt jest w pełni finansowany ze środków resortu obrony poprzez udzieloną dotację dla Wojskowego Instytutu Medycznego. „Obiekt, zlokalizowany na stałe przy ulicy Szaserów w Warszawie, w razie potrzeby będzie przemieszczany w inne miejsce w Polsce oraz będzie przygotowany do realizacji funkcji szkoleniowych w sytuacji wygaszenia pandemii, z jednoczesnym utrzymaniem jego gotowości do realizacji wyznaczonej misji medycznej w każdym czasie i miejscu” – czytamy w komunikacie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej