RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rolnicy blokowali wejścia do magazynów Lidla w Dolnej Saksonii

Przez całą noc z poniedziałku na wtorek blokowali wejścia do magazynów dużymi ciągnikami (fot. Jeremy Moeller/Getty Images)

Rolnicy w kilku miejscowościach Dolnej Saksonii kontynuują protest przed centralnymi magazynami Lidla. Domagają się rozmowy z szefem firmy - informuje stacja NDR. Przez całą noc z poniedziałku na wtorek blokowali wejścia do magazynów dużymi ciągnikami.

Potężne grzywny za odmowę sprzedaży krajowej żywności

Grzywną do 50 tys. lewów (25 tys. euro) będą karane hipermarkety odmawiające sprzedaży krajowej żywności – postanowił bułgarski parlament. Sieci...

zobacz więcej

Według policji około 100 traktorów stało we wtorek rano przed głównym magazynem w Cloppenburgu. W sąsiednim Emstku w blokadzie u dostawcy wzięło udział 20 ciągników. Kolejna akcja z udziałem około 100 rolników miała miejsce przed głównym magazynem w Rade.

Żądania rolników


Rolnicy chcą, aby do Cloppenburga przyjechał Klaus Gehrig. Jest on szefem Grupy Schwarz, do której należą Lidl i Kaufland. Lidl zasygnalizował chęć rozmowy w poniedziałek wieczorem. Protestujący chcą, by rozmowa odbyła się „na równych zasadach”.

Tłem protestów jest list, w którym duże niemieckie sieci handlowe zwróciły się do kanclerz Angeli Merkel. Szefowie firm Edeka, Rewe, Aldi i grupy Schwarz narzekali w nim na wypowiedzi federalnej minister rolnictwa Julii Kloeckner. Niedawno przedstawiła ona projekt ustawy, która ma lepiej chronić rolników i mniejszych dostawców przed presją cenową i nieuczciwymi praktykami gigantów handlu detalicznego – takimi jak opóźnienia w płatnościach i krótkoterminowe anulowania. Sieci supermarketów narzekały, że Kloeckner nakreśliła zniekształcony obraz ich firm.

Podczas gdy rolnicy chcą kontynuować swoją blokadę w Cloppenburgu, policja przygotowuje się do jej zniesienia. – Szukaliśmy wczoraj dialogu i konsensusu, ale to chyba nie zadziałało – powiedział rzecznik policji. Na marginesie protestów w Emstku w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do wypadku. 17-letnia traktorzystka zjechała z drogi na zakręcie i została uwięziona pod przewróconym traktorem. Jest poważnie ranna.

źródło:

Zobacz więcej