RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Najnowsze badania na temat szkodliwości telefonów

Odkrycie może mieć niebagatelne znaczenie w terapii problemów z używaniem telefonów (fot. Shutterstock/ImYanis)
Odkrycie może mieć niebagatelne znaczenie w terapii problemów z używaniem telefonów (fot. Shutterstock/ImYanis)

Najnowsze

Popularne

Nowe badanie wskazuje, że częste sięganie po smartfona nie zwiększa ryzyka depresji i lęków, jak to sugerowały wcześniejsze prace. Ryzyko ma podnosić za to samo martwienie się zbyt częstym korzystaniem z telefonu.

Koronawirus. Banknoty są bezpieczne w użyciu?

Ryzyko zakażenia się koronawirusem w wyniku dotykania banknotów jest niskie, a wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na nich krócej niż na wielu innych...

zobacz więcej

Jak przekonują brytyjscy naukowcy z Lancaster University, University of Bath oraz University of Lincoln w nowej pracy opublikowanej w piśmie „Technology, Mind, and Behavior” wcześniejsze badania sugerowały, że zbytnie zżycie z telefonem podnosi ryzyko zaburzeń lękowych i depresji. Tak jednak nie musi być, twierdzą autorzy nowej publikacji.

Używanie telefonu a stan psychiki


Sprawdzili oni, jak 199 osób korzysta z telefonu i jednocześnie zapytali je o to, jak postrzegają swoje użytkowanie smartfonów – czy według nich jest ono problematyczne. Jak się okazało, ilość czasu spędzona ze smartfonem w dłoni nie wpłynęła na stan psychiki badanych.

„Dzienna liczba kontaktów z telefonem i czas spędzony przed ekranem nie wpływały na zagrożenie lękami, depresją czy objawami stresu. Co więcej osoby, które przekroczyły liczbę punktów kwalifikujących ich do diagnozy uogólnionych zaburzeń lękowych lub klinicznej depresji, nie korzystały z telefonu częściej niż osoby, które miały mniej punktów” – przekonuje kierująca badaniami Heather Shaw z Lancaster University.

Na psychikę ochotników wpłynęło natomiast to, jak bardzo się swoim korzystaniem z telefonu martwili. Osoby z gorszym samopoczuciem w ankietach częściej zgadzały się z takimi stwierdzeniami jak „używam telefonu częściej niż zamierzałem”, czy „kilkakrotnie próbowałem skrócić czas korzystania ze smartfona, ale za każdym razem ponosiłem porażkę”.

Polska aparatura wkrótce wyruszy w kosmos. Będzie badać księżyce Jowisza

Instrumenty stworzone przez firmę Astronika na potrzeby misji JUICE opuszczą w grudniu Polskę i rozpoczną swoją drogę w Kosmos – informuje RMF FM....

zobacz więcej

Rozwaga najważniejsza


„Ważne jest, aby odróżnić rzeczywisty sposób korzystania z telefonu od tego, jak bardzo dana osoba się tym martwi. A to dlatego, że ten pierwszy czynnik wydaje się nie mieć znaczenia dla zdrowia psychicznego, a ten drugi wydaje się odgrywać ważną rolę” – podkreśla Heather Shaw. Odkrycie może mieć niebagatelne znaczenie w terapii problemów z używaniem telefonów, a także dla sposobu korzystania z nich w obecnym, specyficznym czasie.

„W czasie pandemii COVID-19 technologie mobilne stały się jeszcze ważniejsze dla pracy i codziennego życia. Nasze wyniki są kolejnymi, które wskazują, że zredukowanie ogólnego czasu spędzanego przed ekranem nie uczyni ludzi szczęśliwszymi” – twierdzi dr David Ellis z University of Bath.

„Ludzie skorzystają nie na cyfrowym detoksie, zgodnie z naszymi badaniami, a na działaniach nakierowanych na zmniejszenie zmartwień i lęków, które narosły wokół czasu spędzanego z telefonem” – przekonuje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej