RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Skąd szybki spadek liczby nowych zakażeń? Ekspert wyjaśnia

W ocenie eksperta wpływa na to grupa osób, które się nie diagnozują (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)
W ocenie eksperta wpływa na to grupa osób, które się nie diagnozują (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Notujemy w Polsce szybki spadek liczby nowych zakażeń, ale znacznie wolniejszy liczby zgonów na COVID-19 – powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Przyznał, że w jego ocenie wpływa na to grupa osób, które się nie diagnozują. Ekspert przyznał jednocześnie, że wirusa w środowisku jest obecnie mniej, a restrykcje nieco zdusiły epidemię.

Dworczyk o szczepionce na COVID-19: Będziemy gotowi w styczniu

Jeżeli szczepionka na COVID-19 trafi do Polski na przełomie grudnia i stycznia, będziemy gotowi w styczniu do rozpoczęcia programu szczepień –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Wygląda to tak, że mamy dużo mniej zakażeń i tylko troszkę mniej zgonów. Na tę drugą statystykę zwróciłbym szczególną uwagę. Ona oczywiście jest przesunięta o ok. 2 tygodnie, ale wydaje się, że i tak te dane nieco do siebie nie pasują. Moim zdaniem jest tak dlatego, że jest tzw. szara strefa, którą stanowią osoby unikające diagnozowania. One się nie testują, a do lekarzy trafiają późno, często w bardzo złym stanie – wskazał ekspert.

Tendencja w okresie przedświątecznym


Ocenił, iż ta tendencja będzie w okresie przedświątecznym się nasilała, bo wiele osób, mimo objawów infekcji musi „pobiegać po galeriach”, a potem niestety pojedzie do domów rodzinnych i tym samym rozniesie epidemię. Zaapelował po raz kolejny o to, żeby tak nie robić i nie unikać testów.

– Wiele osób przeraziło się oglądając obrazki w telewizji – ze szpitali czy pokazujące karetki stojące w kolejkach. Dlatego postanowiło leczyć się w domu, na własną rękę. Często te osoby nawet nie zagrażają najbardziej sobie, bo ich objawy nie są ciężkie, ale chodząc do pracy i uczestnicząc w życiu społecznym „sprzedają” wirusa dalej – wskazał dr Sutkowski. W jego ocenie unikanie lekarzy to „granie w totolotka”. Ekspert przyznał jednak, że wirusa w środowisku jest obecnie mniej, a restrykcje nieco zdusiły epidemię, co także widać w statystykach i różnych wskaźnikach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej