RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Dość zginania karku, Holandia sama ma problem z praworządnością”

– Zostało wydane orzeczenie TSUE, że jeżeli gdzieś może być łamana praworządność, to w Holandii – powiedział minister Michał Wójcik komentując w programie „O co chodzi” na antenie TVP Info doniesienia o tym, jakoby władze Holandii miały zamiar złożyć pozew do TSUE przeciw Polsce, za łamanie praworządności. Wójcik wyraził wątpliwość, czy funkcjonująca w Holandii ustawa o eutanazji nie stanowi łamania praw człowieka. – To z Holandii uciekają ludzie do Polski i Holendrzy o tym wiedzą – dodał.

Wójcik: Odsyłam sędziów holenderskich do orzeczenia TSUE

Sędziowie holenderscy powinni pójść tym samym tropem, co sąd irlandzki w sprawie ekstradycji Artura C. w 2018 r. – tak wiceminister sprawiedliwości...

zobacz więcej

– Holandia – sąd w Amsterdamie – niedawno występowała do TSUE z pytaniem prejudycjalnym, czy wykonywać europejskie nakazy aresztowania wydawane przez polskie organa ścigania wobec osób podejrzewanych o popełnianie przestępstw, ponieważ sędziowie uważają że Polska jest krajem niepraworządnym. I TSUE odpowiedziało – i to jest orzeczenie sprzed kilkunastu dni – jeżeli uważacie, że Polska jest niepraworządna, to pokażcie, w jakim miejscu. A póki co nie ma możliwości blokowania ENA – mówił minister Wójcik.

Gość TVP Info przypomniał także o orzeczeniu TSUE, z którego wynika, że to w Holandii może dochodzić do łamania praworządności ze względu na system, który umożliwia wpływanie na funkcjonowanie europejskiego nakazu aresztowania.

– To jest podwójny standard, ale Holandia jest przyzwyczajona do tego, że przez całe lata mogła sobie pozwolić, bo pozwalali na to politycy Platformy. My dziś bezwzględnie staramy się bronić naszego imienia – deklarował polityk.

Wójcik ocenił, że „Holandia ma problem i to poważny” i „warto rozważyć podjęcie określonych środków”.

– Bardzo dokładnie przejrzałem system holenderski i od wielu lat funkcjonuje ustawa, zgodnie z którą jest możliwa eutanazja. Tych eutanazji rocznie dokonuje się kilkaset, w tym kilka dotyczy dzieci. Eutanazja może być przeprowadzona m.in. z powodu – uwaga – demencji czy z powodu choroby psychicznej. Moim zdaniem to nie jest zgodne z prawami człowieka. I dlatego z tego kraju uciekają obywatele i przyjeżdżają do Polski, i Holendrzy to wiedzą – przekonywał.

Minister odniósł się też do niedawnego wpisu posłanki KO Kamili Gasiuk-Pihowicz według której Holandia ma prawo do weta, bo jest płatnikiem netto.

– Chciałem powiedzieć, że Holandia zarabia krocie na jednolitym rynku. Rocznie – i to są dane KE – 84 mld euro dzięki temu że jednolity rynek europejski funkcjonuje. Polska zarabia 44 mld. 84 to jest więcej niż 44. A dodatkowo Holandia ma problem, bo jest przedsionkiem rajów podatkowych – mówił.

Gość TVP Info podkreślił, że należy „głośno o tym mówić w tej chwili”. – Już dosyć tego, żeby zginać kark przed innymi krajami. (Mark – red.) Rutte, premier Holandii, mówi, że to jest skandal, żeby stosować weto do budżetu, a Holandia sama je zastosowała w 2011 r. i zawalił się cały budżet unijny – przypomniał.

źródło:
Zobacz więcej